Cofetăria Laura este despre arome, diversitate, creativitate și multe delicii! Nu doar că puteți alege din gama variată de deserturi, dar puteți să sugerați un nou desert, iar acesta vă va surprinde nu doar prin aspect, ci mai ales prin gust. În Cofetăria Laura aromele și aspectul au făcut un pact, dând viață celor mai dulci şi decadente dorinţe. Afacere de familie, care are drept bază rețete colecționate de la prieteni, cunoștințe și chiar moștenire, au reușit trei femei cu ambiții comune: să fie independente financiar și să ofere celor din jur produse de calitate. Vorbim aici despre Cofetăria Laura și despre fetele care fac posibil acest lucru: Mădălina Voicu, Amalia Andrei si Alexandra Bușunte.
Cine e Cofetaria Laura ? Ce semnifică numele și de ce această alegere?
Cofetăria Laura este o afacere de familie în spatele căreia stau 3 persoane cu ambiţii comune: independenţa financiară,dorinţa de a reuşi să punem pe picioare un concept care să fie un succes dar în acelaşi timp să nu fie dăunător celor care, până la urmă,ne garantează acest succes. Principiul de bază de la care am plecat a fost să folosim reţete de prăjituri de casă colecţionate din familie, de la prieteni, cunoştinţe şi să le oferim şi altora posibilitatea de a savura gustul original al unor prăjituri precum Semiluna, Negresa, Tăvălita,etc. Cofetăria Laura înseamnă blaturi bătute din albuş de ou şi nu dintr-un amestec de praf cu apă, creme fierte amestecate cu unt cu 82% grăsime şi nu creme “la găleată”, sau, mai pe scurt , Cofetăria Laura înseamnă prăjituri de casă în cel mai propriu sens al cu vântului. Nu cred că există vreo gospodină care atunci când face o prăjitură în casă foloseşte măcar unul dintre E-urile sau conservanţii care sunt înşiraţi astăzi pe etichetele de aşa zise prăjituri de casă. Noi nu folosim aşa ceva şi acest lucru este evident în diferenţa de gust. În privinţa alegerii numelui, bineînţeles că este o poveste în spatele acestuia, o amintire care nu vrem să se stingă şi care am considerat că ne poate oferi o motivaţie personală puternică pentru a trece peste momentele dificile pe care le întâmpină orice afacere pornită de la zero, nu cu un capital foarte mare, dar de la care foarte multă lume are aşteptări.
Cum v-a venit ideea de a face dulciuri la comandă? Așteptările au fost pe măsură?
După cum am spus deja, a fost foarte important să lucrăm pentru noi însene, să nu mai depindem de alţii pentru un venit. Impulsul final a fost în 2013 după ce, rămânând fără serviciu, am hotărât să punem în practică ceea ce până atunci era doar un vis. Feedback-ul a fost destul de bun dar se poate şi mai mult decât ce am obţinut până acum. Este foarte greu să convingi oamenii că de data asta chiar este o cofetărie care face prăjituri de casă şi nu comercializează un design minunat cu gust de plastic. Încă nu am ajuns unde ne-am dorit dar nu ne oprim. Credem că este nevoie de o educare a oamenilor cu privire la produsele pe care le consumă şi asta cere timp şi organizare.
Dețineți studii în domeniu sau doar pasiunea și munca stau în spatele acestor savuroase prăjituri ?
Pentru una dintre noi sigur este experienţă şi studii în domeniu. Dar pentru o altă parte din acest minunat trio a fost o întoarcere la 180 de grade faţă de domeniul de activitate şi de pregătire iniţial iar cea de-a treia parte are o pasiune pentru gătit şi spirit de întreprinzător. Dar, vă pot spune că pentru toate este vorba de multă muncă şi dorinţa de a oferi prăjituri de calitate şi proaspete clenților noştri. Ni se pare cel mai important detaliu, având în vedere că noi existăm datorită lor iar ei ne solicită tocmai pentru prăjiturile de casă pe care le pregătim și pe care nu le găsesc în altă parte cu aceeași calitate.
Care sunt cele mai cumpărate dulciuri?
Preferinţele clienţilor noştri sunt diverse, în funcţie de gustul fiecăruia. Noi avem o gamă foarte largă de produse şi încercăm să satisfacem toate cerinţele. De la Semilună, salam de biscuiţi, cornuleţe până la torturi şi prăjituri cu creme fine, de ciocolată sau vanilie, de ness, lichior de ouă, portocale sau migdale, mousse—uri de ciocolată, fructe, iaurt sau frişcă naturală-toate se pot realiza la noi. Preferinţele se pot raporta şi la diferite evenimente; de Paşti şi de Crăciun sunt foarte multe cereri de cozonaci şi Pască, în perioada postului se caută foarte mult salamul de biscuiţi, Negresă, cornuleţele de post. De asemenea, în funcţie de loc, vă pot spune că, de exemplu, în supermarket Jam se caută foarte mult eclerul, tarta, sărăţelele, Semiluna, cornuleţele în timp ce la Trivale, în cadrul New Age Caffe unde am deschis de curând, merg foarte bine dulciurile pentru copii gen Cake Pops dar şi diverse sortimente de prăjituri. Printre preferate sunt cele cu cremă fină de portocale, ciocolată sau mousse de iaurt cu bucăţi de fructe şi jeleu.
Rețetele pe care le folosiți sunt „ca la carte” sau experimentezi și unele proprii?
Reţetele sunt şi nu sunt ca la carte. Ne referim în sensul în care putem pleca de la o reţetă de bază pe care o modificăm pentru a ne plia pe gustul clientului. De exemplu, tortul Amandină classic se poate transforma în tort cu cremă de ciocolată şi vişine sau nucă la cuptor sau amândouă. Nu există un tip de tort sau prăjitură prestabilit şi care să nu se poate modifica în funcţie de cerere. Singura modificare pe care n-o dorim este utilizarea de creme de proastă calitate sau prafuri pentru realizarea blaturilor, etc. Pe lângă reţetele cu care am plecat la drum, am inventat alte câteva feluri de prăjituri în diverse combinaţii: cu pişcoturi şi dulceaţă, mousse-uri de vanilie cu frişcă, caramel, ciocolată şi dulceaţă,foi de bezea cu nucă, foi de alone, blaturi cu nucă sau ciocolată. De asemenea, am împrumutat reţete şi din bucătării străine de la Cake Pops, Brownies (această reţetă este luată de pe site-ul lui Jamie Oliver) până la delicioasa prăjitură vieneză realizată pentru prima dată de către Franz Sacher în 1832 pentru cancelarul Austriei. În acelaşi timp, am avut clienți care au venit cu reţete proprii sau au venit cu idei de combinaţii pentru tortul perfect. Să ştiţi că noi discutăm foarte mult cu potenţialii client pentru a ne asigura că satisfacem întocmai cerinţele acestora!
Ce trucuri folosiți pentru ca prăjiturile să fie cu adevărat speciale?
Trucurile folosite nu se spun pentru că și-ar pierde farmecul nu? În principiu multă dăruire, pasiune, dorința de a realiza cele mai delicioase și superioare calitativ deserturi.
Dacă observi că un client este nehotărât, pe ce criterii te bazezi când îi recomanzi deserturile tale? Ți s-a întâmplat până acum să recomanzi ceva anume unei persoane, iar acel produs să devină preferatul său?
Atunci când facem o recomandare întrebăm clientul ce își dorește de la desertul pe care îl caută, ce fel de gust îi răsfață papilele gustative-mai dulce, mai acrișor,o combinație între cele două, dorește un blat însiropat sau o foaie de bezea, îi plac nucile, alunele, fructele sau ciocolata din abundență. Să știți că noi discutăm foarte mult cu potențialii clienți pentru a ne asigura că satisfacem întocmai cerințele acestora.