Dr. Tiberiu Irimia, candidat al PNL Pitești pentru primăria municipiului (competiția internă), are un proiect amplu cu care se prezinta în fața cetățenilor. Are doi copii și provine dintr-o familie de medici. A terminat Colegiul Național Liceal „Zinca Golescu”, a absolvit Facultatea de Medicină, specializarea Stomatologie și a ales să se întoarcă în orașul natal unde să își întemeieze o familie, să-și urmeze cariera și chiar să întemeieze o afacere.
“Îmi doresc mai mult pentru Pitești, orașul meu natal, de aceea m-am înscris în cursa internă a PNL cu scopul de a candida la Primăria Pitești.
Pentru mine, Tiberiu Irimia, părerea piteșteanului contează! De aceea propun introducerea ideii de bugetare participativă. Fiecare cetățean va putea să își exprime prin vot punctul de vedere legat de fiecare decizie majoră a administrației locale.
Propun digitalizarea orașului prin implementarea sistemului block-chain pentru a asigura transparenta si siguranta procedurilor de bugetare participativă (un sistem de vot electronic in conditii de maxima siguranta prin intermediul unei aplicații online ce funcționează pe baza sistemului blockchain; astfel votul cetatenilor prin intermediul internetului poate fi hotarator in diverse masuri si investitii la nivelul administratiei locale).
– accesarea de fonduri europene in toate domeniile
-reabilitarea zonei de Parc din padurea Trivale ( modernizarea zonei de promenada, mobilier urban modern, sistem de iluminat public, sistem de monitorizare video a tuturor zonelor pietonale, extinderea acestuia cu 10-15 km de alei ecologice pietonale si piste pentru biciclete, locuri de joaca, zona pentru picnic si relaxare „la iarba verde”
– declararea ca arie naturala protejata a Padurii Trivale
– crearea de spatii verzi si infiintarea de noi parcuri
– noi locuri de joaca pentru copii
– reabilitarea cat si construirea de noi scoli, gradinite, crese
-reabilitarea si extinderea stadionului „Nicolae Dobrin” pentru o capacitate de la 15000 la 25000 persoane (FC Ages are nevoie de stadion si conditii moderne de antrenament pentru a face performanta pe care noi cetatenii o asteptam )
-construire noua sala polivalenta
– reabilitare Sala Sporturilor
– reabilitare totala piscina olimpica
-modernizare baza sportiva Prundu
– dezvoltarea si eficientizarea transportului public prin interconectarea zonei metropolitane si modernizarea flotei de autobuze (inclusiv achizitia de autobuze electrice); studiu privind circulatia transportului public pe banda dedicata in orele de varf
– autobuze dedicate pentru transportul excusiv al elevilor catre si de la scoala (in fiecare autobuz scolar sa fie prezent un agent de ordine )
– refacerea in regim de urgenta a planului urbanistic general al orasului (stoparea eliberarii autorizatiilor de construire „la limita legii ” pana dupa elaborarea noului PUG)
– plan de reabilitare urbana a Pitestiului
– protejarea si reabilitarea zonei de centru istoric a Pitestiului
– identificarea, protejarea si reabilitarea in regim de urgenta a tuturor cladirilor vechi cu regim de monument pentru refacerea patrimoniului urbanistic cultural al Pitestiului
-reabilitarea centrului Pitestiului( modernizare vizuala conform anului 2020 ( ex. : refacere fatade pentru unele spatii comerciale, iluminat public, iluminat arhitectural pentru punerea in evidenta a unor cladiri si a anumitor elemente de arhitectura peisagistica , mobilier stradal, sistem monitorizare video , desfiintare cabluri aeriene etc. )
– construirea unui nou spital municipal de urgenta
– centura de vest
– parc industrial in zona CET
– identificarea unei suprafete mari de teren in care dezvoltatorii imobiliari sa poata construi un nou cartier de mari dimensiuni, ultramodern in Pitesti , cu locuinte, spatii comerciale, birouri, magazine, spatii expozitionale, sali de conferinte, construit conform tuturor normelor europene , cu sprijinul primariei in ceea ce priveste asigurarea infrastructurii rutiere si utilitatilor
-masuri urgente de fluidizare a traficului rutier in zonele supraaglomerate ale orasului
-construirea de locuinte sociale
– programe de asistenta sociala
pentru persoanele cu nevoi speciale
-infrastructura pentru deplasarea in siguranta a persoanelor cu dizabilitati
-noi parcari ; ex. : parcare subterana pe 2 sau 3 niveluri in parcarea de la sediul ANAF ; la nivelul solului sa fie o zona verde practic in extinderea parcului actual
– nou pod peste raul Arges in conexiune cu centura si autostrada A1
– identificarea unei zone in care raul Arges sa poata fi utilizat pentru agrement cu ambarcatiuni de mici dimensiuni
-reabilitarea si modernizarea zonei „Depozitelor”
– program de colectare selectiva a deseurilor menajere
-sistem de Incinerare a deseurilor menajere ( folosirea energiei degajate pentru alimentarea orașului cu electricitate și agent termic)”, afirmă Tiberiu Irimia.








