• Publicitate pe site
  • Contact
sâmbătă, 4 aprilie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Aproape jumătate dintre ecotichetele din programul Rabla Plus 2020 au fost deja rezervate

scris de Monica Badea
23 iunie 2020
17 1
Află cum te ajută statul să devii proprietar de maşină!
17
DISTRIBUIRI
94
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

În mai puțin de trei luni de la startul ediției din acest an a programului Rabla Plus, circa 50% dintre ecotichetele pe care le primesc cei ce vor să-și cumpere mașini noi pur electrice sau electrice hibride, în valoare de cel mult 45.000 de lei, au fost rezervate de către cei interesați, a transmis recent, prin intermediul unui comunicat de presă, Ministerul Mediului.

Așa cum apare în comunicatul ministerului, aproape jumătate din fondurile programului Rabla Plus din acest an au fost deja rezervate. Acest lucru l-a făcut pe Costel Alexe, ministrul de resort, să anunțe că, după câte se pare, “[a]nul 2020 este anul mașinilor electrice în România! 90% dintre cei care au accesat programul Rabla PLUS au ales o mașină full electric”.

Astfel, față de anul trecut, când, într-o perioadă similară, fuseseră rezervate puțin peste 1.000 de mașini, în acest an, rezervările au depășit valoarea de 1.200 de mașini. Tot în comparație cu anul trecut, bugetul programului Rabla Plus 2020 e mai mare cu circa 45 de milioane de lei, având valoarea totală de 140 de milioane de lei.

Pe de altă parte, în ceea ce privește programul Rabla Clasic, până în acest moment, numărul rezervărilor a atins cifra de 21.000 de mașini, față de peste 30.000 de mașini rezervate în aceași perioadă a anului trecut.

“Rabla Plus se dovedește a fi un program de succes, în ciuda problemelor din industria auto, generate de pandemie. Este primul an din istoria celor două programe Rabla Clasic și Rabla Plus când, cel din urmă, are rezultate mai bune decât primul, raportat la numărul total de mașini disponibile prin ambele programe. (…) Mă bucur că românii aleg mașinile electrice: acesta este viitorul transportului urban”, a mai declarat ministrul Mediului.

Prin programul Rabla Plus, cei interesați pot primi bani de la autorități pentru a-și cumpăra vehicule electrice sau hibride. În funcție de caracteristicile acestora, românii pot obține de la stat ecotichete cu o valoare de până la 45.000 de lei.

Față de edițiile anterioare, programul Rabla Plus din acest an aduce și câteva noutăți. Mai exact, vorbim aici despre faptul că mașinile cumpărate prin intermediul acestui program nu vor putea fi vândute în primul an de la cumpărare, dar și despre faptul că, începând cu acest an, prin programul Rabla Plus se vor putea cumpăra și motociclete electrice.

Dacă pentru un autovehicul nou electric hibrid se pot cere de la stat 20.000 de lei, iar pentru o mașină pur electrică, 45.000 de lei, pentru o motocicletă electrică se pot cere de la autorități maximum 3.500 de lei.

 


  CITESTE SI:    Perioada de înscriere în programele Rabla Clasic şi Rabla Plus a fost prelungită

Etichete: Rablarezervaretichete
Articolul precedent

Un nou dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor

Articolul următor

Cod portocaliu de inundații în Argeș!

Articole din aceeași categorie

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

3 aprilie 2026
65
Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

3 aprilie 2026
65
Anunț important privind școlile din Pitești

Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie

3 aprilie 2026
64
A furat plăcuțe de înmatriculare și a alimentat fără să plătească

O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi

3 aprilie 2026
65
Încarcă mai multe
Articolul următor
Inundații în Rucăr, Bârla și Pitești

Cod portocaliu de inundații în Argeș!

Cătălin Gherzan: „Împreună cu tinerii putem construi un viitor mai bun!”

Cătălin Gherzan felicită elevii de 10 ai Piteștiului!

Astăzi: Seară specială pentru iubitorii de muzică simfonică

Pagini de mare popularitate în concertul de închidere a stagiunii a XIII-a a Filarmonicii

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului
  • Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor
  • Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie
  • O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi
  • Indemnizațiile de șomaj se vor plăti mai devreme
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.