Călin Popescu Tăriceanu a fost ales, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, de cele 47 de filiale ale Alianţei Liberalilor şi Democraţilor (ALDE) reunite în Congres, președinte unic al partidului. Tăriceanu a fost ales prin vot electronic, cu 1.065 voturi pentru, din 1.094 exprimate, fiind singurul candidat înscris în cursa electorală internă.
Din conducerea ALDE mai fac parte, în Biroul Politic Executiv, 17 vicepreşedinţi și 16 membri, dar și 12 membri supleanţi.
ALDE Argeș are doi reprezentanți în conducerea centrala a Partidului Alianţei Liberalilor şi Democraţilor (ALDE). Este vorba despre, deputatul Andrei Gerea, care a fost ales în funcția de vicepreședinte și Simona Brătulescu, care a fost aleasă ca membru supleant.






