Serviciul Public de Salvamont Argeş arată că, deşi odată cu creșterea temperaturii atmosferice stratul de zăpadă a scăzut semnificativ în zona montană înaltă, zăpada rămasă sub formă de depozite pe vâlcele şi scocurile înclinate (aşa zisele „limbi de zăpadă”) reprezintă un risc extrem pentru cei care încearcă să le traverseze fără a avea un echipament minim, format din bețe de schi sau piolet, colţari, coardă sau semicoardă pentru asigurare. O căzătură pe o astfel de „limbă de zăpadă” este de cele mai multe ori fatală.
Pentru cei care vor să mai profite de un schi de (primă)vară şi în același timp să se bucure şi de razele soarelui, le recomandăm ca atunci când coboară să fie îmbrăcați corespunzător şi obligatoriu să poarte mânuși. Acţiunea abrazivă a granulelor de gheață (din care este format firnul) asupra pielii este foarte puternică iar excoriațiile şi plăgile produse de acestea sunt dureroase şi se vindecă greu.
Atenţie mare la expunerea la soare în zonele cu zăpadă multă. Folosiţi creme de protecţie cu factor UV mare şi nu ezitați să purtați ochelari de soare, de asemenea cu protecţie UV, informează Salvamontul.







