Partidul Ecologist Român, organizația Pitești, condusă de către Cătălin Gherzan, a organizat un concurs de creație adresat copiilor și intitulat „Pitești, Viitorul Oraș Eco”. Obiectivul concursului a fost implicarea activă a cetățenilor în transformarea Piteștiului într-un oraș Eco prin idei inovatoare, desene, proiecte și machete. Concursul s-a desfășurat pe mai multe secțiuni (desen, pictură, filme de scurt metraj, confecționarea de obiecte din materiale reciclabile, proiecte pe calculator, machete. Ieri seară au fost decernate premiile. Marele premiu a constat în obiecte Eco în valoare de 2.000 de lei. Toți participanții au primit însă câte ceva, respectiv tricouri, cupe, medalii și diverse obiecte ecologice.







