• Publicitate pe site
  • Contact
sâmbătă, 4 aprilie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Un nou model electric Dacia ar putea ajunge pe piață după 2026

scris de Monica Badea
30 ianuarie 2022
23 0
Dacia Spring, încă din prima lună a livrărilor în Top 10 al vânzărilor din Europa
22
DISTRIBUIRI
123
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Alianța Renault – Nissan – Mitsubishi a prezentat astăzi planul său de dezvoltare până în 2030. În detalii se face referire și la un viitor model electric Dacia pe noua platformă CMF-BEV.Alianța compusă din grupurile Renault, Nissan și Mitsubishi Motors a anunțat astăzi „foaia sa de parcurs” până în 2030, un document din care reies multe dintre direcțiile în care se vor dezvolta gamele de produse ale mărcilor principale.

Deși nu apare în documentele date publicității, LifeNews.ro a remarcat că printre detaliile dezvăluite cu această ocazie există și o noutate legată de marca Dacia. Este vorba despre viitoarea apariție a unui model Dacia 100% electric dezvoltat pe platforma CMF-BEV a Alianței, adică aceeași bază tehnică utilizată de vehiculele electrice Renault R5 și urmașul lui Nissan Micra ale căror lansări sunt așteptate în următoarea perioadă.

Viitorul model electric Dacia, mai mare decât actualul Spring, va fi lansat pe piață după 2026 și, având în vedere că va utiliza aceeași platformă cu urmașul lui Micra și R5, ar putea fi produs la Renault ElectriCity, centrul industrial pentru mașini electrice din nordul Franței. Conform datelor Renault, platforma CMF-BEV va permite asamblarea a anuală a peste 250.000 de mașini înrudite aparținând mărcilor Nissan, Renault, Alpine și Dacia.

Totodată, această bază tehnologică mai mare decât CMF-AEV (Dacia Spring) este considerată de oficialii Renault drept „cea mai competitivă platformă compactă electrică din lume”. Ea va fi lansată în 2024, va oferi o autonomie de până la 400 km și performanțe aerodinamice remarcabile, „permițând reducerea costurilor cu până la 33% şi consumul de energie cu peste 10% faţă de actualul Renault ZOE”.

Aceeași platformă CMF-BEV va fi utilizată, pe lângă Renault, Nissan și Dacia, de marca premium-sport Alpine, și ea parte a grupului francez.

Înainte de lansarea unui viitor model 100% electric de clasă B, Dacia va avea ca noutăți, varianta hibrid a recent lansatului model Jogger (2023), și SUV-ul Bigster (2025).

Alături de platforma menționată, CMF-BEV, Alianța Renault – Nissan – Mitsubishi a anunțat dezvoltarea a încă patru baze tehnologice pentru mașini 100% electrice.

Este vorba despre CMF-AEV – cea mai accesibilă platformă electrică din lume, pe care este construită Dacia Spring, de KEI-EV – familie de platforme pentru vehicule electrice ultra-compacte din segmentul mini și de LCV-EV – familie de platforme pentru vehicule utilitare existentă deja în componența Renault Kangoo şi Nissan Town Star.

Dar platforma care va susține cele mai multe noi modele și cel mai mare număr de vehicule electrice va fi CMF-EV. Aceasta va fi inaugurată peste câteva săptămâni ca bază pentru crossover-ul Nissan Ariya EV şi Renault Megane E-Tech Electric. Cu inovațiile sale tehnice şi potențialul oferit de modularitatea sa, ea reprezintă un etalon pentru viitoarea generație de vehicule electrice ale partenerilor Alianței. A fost creată pentru a integra şi optimiza toate elementele specifice unui tren de rulare 100% electric, incluzând un motor nou, de înaltă performanță, şi o baterie ultra-plată. Până în 2030, peste 15 modele vor fi construite pe platforma CMF-EV, într-un volum de producţie anual de până la 1,5 milioane de unităţi.


  CITESTE SI:    Dacia anunță un nou model electric sub 18.000 de euro

Etichete: DaciaUn nou model electric
Articolul precedent

Coronavirus. 19.668 de infectări, în ultimele 24 de ore

Articolul următor

Alina Gorghiu se implică în acțiunea de promovare a programului de screening pentru depistarea cancerului colorectal

Articole din aceeași categorie

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

3 aprilie 2026
66
Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

3 aprilie 2026
66
Anunț important privind școlile din Pitești

Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie

3 aprilie 2026
66
A furat plăcuțe de înmatriculare și a alimentat fără să plătească

O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi

3 aprilie 2026
66
Încarcă mai multe
Articolul următor
Alina Gorghiu, amendament la Codul Comunicațiilor

Alina Gorghiu se implică în acțiunea de promovare a programului de screening pentru depistarea cancerului colorectal

Alertă meteo:  Revine iarna în forţă!

Atenție, șoferi: mai multe sectoare de drum din România, închise din cauza zăpezii

O parte dintre români rămân fără certificat verde, de mâine. Noi reguli de călătorie în UE

O parte dintre români rămân fără certificat verde, de mâine. Noi reguli de călătorie în UE

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului
  • Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor
  • Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie
  • O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi
  • Indemnizațiile de șomaj se vor plăti mai devreme
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.