Narcis Sofianu, consilier local piteștean și președinte al Ligii Aleșilor Locali din PNL Argeș, spune că o grădină botanică în Pitești ar fi necesară și ar servi unui scop educativ. Din păcate, Sofianu e conștient că propunerile sale, în Consiliul Local Pitești, se lovesc de o respingere categorică din partea majorității PSD-ALDE. “Cea mai cunoscută frunză printre tineri e cea de canabis, mai cunoscută decât frunza de stejar! Avem singurul institut pomicol din România, la Mărăcineni și Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Biotehnologii în Horticultură la Ștefănești. Am propus să înființăm o grădină botanică, unde tinerii ar putea să învețe ceva. Îmi cer însă scuze față de cetățenii din Pitești pentru că, având în vedere minoritatea PNL în Consiliul Local, nu putem îmbunătăți calitatea actului administrativ în oraș”, a declarat Sofianu.







