ALDE a reuşit să se impună pe scena politică a ţării şi a judeţului Argeş. La nivel naţional, este la guvernare, iar în Argeş este la conducerea Consiliului Judeţean şi a celor mai importante instituţii administrative din judeţ.
Simona Brătulescu, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean şi co-preşedinte al ALDE Argeş alături de consilierul judeţean Aurel Iacşa, ne-a declarat că în prima săptămână după Paşti va avea loc o şedinţă a Congresului Extraordinar al partidului.
„Este nevoie de alegeri de jos în sus în toate structurile, în paralel cu convocarea Congresului Extraordinar. Eu voi candida pentru funcţia de preşedinte al ALDE Argeş şi vreau să spun clar că voi fi preşedintele tuturor dacă voi fi aleasă (n.r. – ALDE a rezultat din fuziunea dintre PLR şi PC). ALDE este o echipă care a performat şi este pe podium la nivel naţional.
Din păcate trebuie să recunosc că e o luptă între anumite orgolii în partid. Nu este o luptă între oameni, ci între orgolii, dar sunt convinsă că se va găsi calea pentru a se armoniza toate aceste lucruri”, ne-a declarat Simona Brătulescu.







