Începând cu 1 iulie 2021 se vor ajusta prețurile/tarifele la serviciile publice de alimentare cu apă și de canalizare prestate de S.C. Apa Canal 2000 S.A., conform condițiilor impuse în strategia pentru accesarea de fonduri europene și realizarea investițiilor prevazute în „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă si apă uzată din județul Argeș, în perioada 2014-2020″.
Noile prețuri vor fi:
– apa potabilă : 4,26 lei/mc, exclusiv T.V.A.;
– canalizare-epurare : 4,40 lei/mc, exclusiv T.V.A., transmite Apă Canal 2000 SA.
În prezent, apa potabilă costă 3,67 lei/mc, fără TVA, iar canalizarea 3,79 lei/mc, fără TVA.
Investițiile ce urmează a fi realizate prin „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din judetul Argeș în perioada 2014-2020 cuprind:
– alimentare cu apă potabilă: 18,27 km extindere și 10,17 km reabilitare aducțiuni; 70,89 km extindere și 57,80 km reabilitare rețele de distribuție apă potabilă; 7 rezervoare înmagazinare noi și 10 reabilitate; 4 stații de tratare apă noi și una reabilitată; 3 stații de clorinare noi; 4 foraje noi și 1 reabilitat; 10 stații de pompare apă potabilă noi și 3 reabilitate.
– Investiții în sistemul de canalizare menajeră, mai transmit reprezentanții societății.








