Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a declarat că, cel mai probabil, acesta își va lua startul în luna aprilie, iar timp de trei ani va beneficia de o finanțare de un miliard de euro. „Putem aloca mult mai mulți bani pentru acest program. Vom porni ediția 2022 sper că undeva în aprilie. Vreau să avem un parteneriat cu autoritățile publice locale. Până în 2024 am putea aloca până la un miliard de euro (5 miliarde de lei) pentru acest program, pe trei ani, dar ne trebuie o capacitate de implementare mult mai mare”, a spus ministrul.
Acesta a propus administrațiilor locale să implementeze, împreună cu Ministerul Mediului, un program de fotovoltaice pentru cetățean. „Sper să găsim o soluție administrativă, legală, ca să mergem împreună, pentru că, altfel, este imposibil pentru o autoritate centrală să implementeze un program de câteva sute de mii de dosare. Eu m-aș concentra în prima jumătate a anului pe fotovoltaice, unde impactul este imediat pentru consummator și poate reduce factura de curent electric prin instalarea de panouri. Putem veni cu programul de a le instala pe sute de mii de case”, a adăugat Tanczos.








