Primăriile ar putea plăti reparațiile buncărelor din subsolurile blocurilor
Adăposturile României sunt insuficiente și prost dotate FOTO PixabaySenatul a adoptat în cursul zilei de miercuri, 11 februarie, un proiect de lege ce prevede că primăriile vor putea aloca fonduri sau vor putea face lucrări de reparație și întreținere pentru adăposturile de protecție civilă aflate în blocuri, la cererea asociațiilor de proprietari.
Proiectul de lege vizează spațiile speciale amenajate în subsolurile unor blocuri, ce sunt cunoscute drept buncăre, destinate protecției populației în situațiile de urgență.
Această inițiativă legislativă modifică și completează Legea nr. 481/2004 privind protecția civilă.
Proiectul de lege a fost semnat de 41 de senatori din toate partidele și lasă administrațiile locale să intervină financiar pentru reabilitarea adăposturilor.
Până în prezent, responsabilitatea întreținerii buncărelor revenea doar proprietarilor.„La solicitarea asociațiilor de proprietari, autoritățile deliberative ale administrației publice locale pot aproba, prin hotărâre, finanțarea din bugetele locale a cheltuielilor necesare pentru reparații și întreținere, respectiv realizarea lucrărilor de reparații și întreținere, după caz, a fondului privat de adăpostire situat în condominii de tip bloc”, se arată în textul adoptat.







