Primăria Pitești lucrează în prezent la o nouă organigramă a Poliției Locale a municipiului. Conducerea Primăriei ar dori să păstreze, în mare, actuala structură a Poliției Locale, dar consilierii USR au un alt plan: aceștia vor ca Poliția Locală să nu mai fie instituție de sine-stătătoare, ci să se transforme în direcție a Primăriei, așa cum este, de exemplu, Direcția pentru Evidența Persoanelor. În acest caz, mulți dintre angajații de la birouri ar urma să fie trimiși în stradă ca agenți, ar dispărea anumite funcții de conducere, iar unele servicii – precum contabilitatea și resursele umane – ar urma să fie preluate de către primărie, conform viceprimarului USR Mihai Mihăilescu. Rămâne de văzut ce variantă va agrea, în cele din urmă, Consiliul Local al municipiului.








