• Publicitate pe site
  • Contact
marți, 19 mai 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Pitești va semna contractele de finanțare pentru proiectele aprobate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 10, Runda 1

scris de Monica Badea
16 noiembrie 2022
18 1
EXCLUSIV: Primarul Piteștiului s-a înscris în Partidul pentru Argeş şi Muscel !
18
DISTRIBUIRI
99
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Pitești va semna contractele de finanțare pentru proiectele aprobate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 10, Runda 1

În perioada următoare, Municipiul Pitești va semna contractele de finanțare pentru proiectele aprobate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 10, Runda 1.

Finanțările nerambursabile alocate prin operațiunile aferente Componentei 10 a PNRR, aprobate în perioada octombrie – noiembrie 2022, reprezentând un total de peste 14 milioane de euro, se vor îndrepta spre achiziția de vehicule nepoluante destinate transportului public, asigurarea infrastructurii pentru transportul verde și construirea de locuințe pentru tineri, prin proiectele:

„Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public” – valoarea totală fără TVA 35.886.483,00 lei, valoarea totală cu TVA 42.704.914,77 lei.

Activități / acțiuni cuprinse:
• Autobuze electrice (10 m) dotate – 15 bucăți;
• Stații de încărcare rapidă pe traseul autobuzelor electrice – 5 bucăți;
• Stații de încărcare standard în autobaza de transport public – 15 bucăți;
• Lucrări pentru amplasarea și instalarea stațiilor de încărcare rapidă pe traseul autobuzelor electrice;
• Lucrări pentru amplasarea și instalarea stațiilor de încărcare standard în autobaza de transport public;
• Lucrări de construcţii pentru branşarea punctelor/stațiilor de reîncărcare a autobuzelor electrice;
• Activități de proiectare (pentru stațiile de încărcare vehicule electrice) – cheltuieli pentru documentaţii suport şi obținere avize, acorduri, autorizații.

„Construire de locuințe pentru tineri” – valoarea totală fără TVA 11.764.957,64 lei, valoarea totală cu TVA 14.000.299,59 lei.

Activități / acțiuni cuprinse:
• Lucrări pentru amenajarea terenului, lucrări de demolare pentru eliberarea terenului pentru construcția de locuințe;
• Lucrări de construire și dotare a obiectivului de investiții;
• Proiectare și asistență tehnică;
• Asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții;
• Asigurarea stațiilor de încărcare a vehiculelor electrice;
• Alte cheltuieli (cote, taxe, avize, diverse și neprevăzute, organizare șantier);
• Echipamente care respectă criteriile de reducere a emisiilor de dioxid de carbon și criteriile de eficiență energetică (cu contribuție de 100% pe digital).

„Extindere sistem de management integrat al traficului, sistem de monitorizare video, inclusiv pentru transportul public de călători din municipiul Pitești” – valoarea totală fără TVA 10.829.940,00 lei, valoarea totală cu TVA 12.887.628,60 lei.

Activități / acțiuni cuprinse:

• Automate de dirijare a traficului, de ultimă generație, capabile să asigure adaptarea timpilor de semaforizare, la fiecare ciclu, pe fiecare direcție de deplasare, în funcție de valorile de trafic;
• Semafoare cu LED;
• Senzori wireless care asigură contorizarea în timp real a numărului de vehicule;
• Aplicație UTC (Urban Traffic Control).


  CITESTE SI:    "Guvernul Cîțu este din nou repetent la Planul Național de Redresare și Reziliență!"

Etichete: contracteeuropenefonduri
Articolul precedent

Activități preventive pentru marcarea ZILEI TOLERANȚEI

Articolul următor

Oarja: Testarea gratuită pentru depistarea cancerului de col uterin

Articole din aceeași categorie

Struțo-cămilele din Argeș, văduvite la accesarea fondurilor europene

Întreruperi de curent în Ștefănești. Mai multe străzi vor rămâne fără energie electrică pe 20 mai

19 mai 2026
62
S-a aprobat finanțarea proiectului de consolidare și reabilitare a Spitalului Județean de Urgență Pitești

Sistem modern de lavaj și drenaj intracranian utilizat în premieră în județul Argeș. SJU Pitești, a doua unitate medicală din România care utilizează această tehnologie

19 mai 2026
62
Pitești: Este disponibilă aplicația mobilă RoCEIReader care permite citirea rapidă a datelor din Cartea Electronică de Identitate

Românii mai au foarte puțin timp să își facă gratuit noul buletin electronic

19 mai 2026
64
Atenţie! Posibile fraude în numele Finanţelor!

Declarație ANAF privind finanțările, obligatorie pentru ONG-uri

19 mai 2026
63
Încarcă mai multe
Articolul următor
Oarja: Testarea gratuită pentru depistarea cancerului de col uterin

Oarja: Testarea gratuită pentru depistarea cancerului de col uterin

Adopția copiilor: Durata concediului de acomodare s-ar putea dubla

Argeș: Seminar “NU abuzului – DA drepturilor copilului”

Reparații pe strada Constantin Stroe din Mioveni

Reparații pe strada Constantin Stroe din Mioveni

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Întreruperi de curent în Ștefănești. Mai multe străzi vor rămâne fără energie electrică pe 20 mai
  • Sistem modern de lavaj și drenaj intracranian utilizat în premieră în județul Argeș. SJU Pitești, a doua unitate medicală din România care utilizează această tehnologie
  • Românii mai au foarte puțin timp să își facă gratuit noul buletin electronic
  • Declarație ANAF privind finanțările, obligatorie pentru ONG-uri
  • Sindicaliştii din finanţe încep de miercuri acţiuni de protest
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.