Deja nu ne mai miră, dar ne întristează profund anunţurile autorităţilor centrale privind autostrada Piteşti-Sibiu şi nesfârşitele tergiversări.
De exemplu, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a prelungit de pe 31 mai până pe 29 iunie data limită de evaluare financiară a ofertelor pentru proiectarea şi execuţia capetelor autostrăzii. În plus, chiar daca CNAIR nu va mai amâna termenele de evaluare şi va anunţa câştigători la finele lunii iunie, contractele cu aceştia vor putea fi semnate abia după soluţionarea eventualelor contestaţii.
De asemenea, semnarea contractelor este condiţionată şi de alţi factori precum emiterea Acordului de Mediu şi asigurarea finanţării europene. Or, Acordul de Mediu ar putea fi emis de abia la finalul lunii august!
Dragi guvernanţi, nu vă mai bateţi joc! Nu mai amăgiţi lumea şi nu mai promiteţi, măcar tăceţi şi faceţi! Cea mai aşteptată autostradă din România pare un subiect de banc prost în acest moment, iar interesele sau nepriceperea celor care conduc ne fac să nu mai avem încredere că se va face vreodată ceva! Să nu uităm că sindicatul de la Dacia a protestat deja de câteva ori pentru a grăbi lucrurile. Sau celor de la Guvern nu le pasă de cel mai mare exportator al ţării?







