O nouă ediție de titluri de stat Tezaur
Ministerul Finanțelor a anunțat că luni, 10 februarie, debutează o nouă emisiune de titluri de stat Tezaur și oferă unele dobânzi mai mari.
Noile titluri de stat Tezaur, cu maturități de 1, 3 și 5 ani, oferă dobânzi anuale de 6,95%, 7,65% și, respectiv, 7,95%. În ianuarie, dobânzile anuale se ridicau la 7%, 7,5% și, respectiv, 7,8%
Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în forma dematerializată.
Prima ediție Tezaur din 2025, desfășurată în perioada 13 ianuarie – 7 februarie, a marcat un record istoric, cu 5 miliarde de lei investiți de către români.
Unde și cum pot fi cumpărate titlurile de stat:
Între 10 februarie 2025 – 6 martie 2025 online, numai de către persoanele fizice care sunt înregistrate în SPV pentru titluri lansate prin intermediul unităților Trezoreriei Statului. Operațiunile care pot fi realizate online sunt: deschidere cont de subscriere pe numele investitorului la o unitate a Trezoreriei Statului selectată, subscriere titluri de stat TEZAUR, virament al sumelor din contul de subscriere al investitorului către un cont bancar. Pentru mai multe detalii cu privire la subscrierile online accesați Ghid Tezaur online și Tezaur online;
Între 10 februarie 2025 – 7 martie 2025 de la sediul unităților Trezoreriei Statului;
Între 10 februarie 2025 – 6 martie 2025 în mediul urban și 10 februarie 2025 – 5 martie 2025 în mediul rural, prin subunitățile poștale ale C.N. Poșta Română S.A.








