• Publicitate pe site
  • Contact
sâmbătă, 22 august 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Noutăţi la eliberarea paşapoartelor temporare!

scris de Sapori Anca
22 iunie 2018
20 1
Iată cum arată modelul de pașaport simplu temporar!
20
DISTRIBUIRI
112
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Deși vom avea posibilitatea de a cere un pașaport temporar pentru că refuzăm unul electronic simplu, nu-l vom obține în termen de trei zile, ci în zece zile lucrătoare, potrivit unui act normativ apărut recent în Monitor. De fapt, cu excepția situațiilor când vom dovedi cu documente că avem nevoie de un pașaport în trei zile, nu vom mai putea obține un pașaport temporar la fel de simplu, de la finalul lunii iulie.

Pașaportul temporar nu se va mai elibera în trei zile pentru toată lumea, indiferent că există sau nu urgență de fapt, s-a stabilit prin Legea nr. 133/2018 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 248/2005, apărută în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 508 din 20 iunie 2018 și aplicabilă de la 20 iulie.

În primul rând, nu vom mai putea cere un pașaport temporar pe motiv că nu avem timp să așteptăm după unul obișnuit. „(…) pentru persoanele care declară că nu dispun de timpul necesar pentru eliberarea unui pașaport simplu electronic” e formularea actuală din Legea nr. 248/2005 care ne permite să cerem un astfel de document de identitate pentru călătorii și care va dispărea din lege, odată ce acest act de modificare va intra în vigoare, în iulie.

Vom avea însă un alt motiv de a cere un pașaport temporar. Dacă vom refuza să avem un pașaport simplu electronic, vom putea cere unul temporar. Numai că, în acest caz, conform proiectului, pașaportul temporar se va obține la fel ca unul simplu electronic, adică în zece zile lucrătoare de la data depunerii cererii.

Un motiv în plus pentru obținerea pașaportului temporar, potrivit actului, va fi următorul: „în situații obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară și urgentă prezența persoanei pe teritoriul altui stat și nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic”. Pentru a se dovedi urgența vor fi necesare documente care să ateste motivele de sănătate, profesionale ș.a.m.d.

Apoi, cei care își depun pașapoartele pentru obținerea unor vize și trebuie să plece urgent în străinătate vor putea obține un pașaport temporar doar dacă fac o declarație în acest sens, potrivit proiectului. În acest caz, termenul de trei zile pentru emiterea pașaportului va rămâne neschimbat.

În cazul minorilor care pleacă la studii, la concursuri oficiale sau să se trateze de urgențe medicale care le pun viața în pericol și acordul celuilalt părinte nu se poate obține așa de repede, se va elibera un pașaport temporar la fel de repede (trei zile), dar autoritățile nu vor mai fi obligate să informeze concomitent sau cât mai repede celălalt părinte. Apoi, părintele care cere pașaportul va trebui să aducă documente doveditoare emise de cei care organizează concursul, de cadrele medicale din străinătate ș.a.m.d., în funcție de situație.

În rest, celelalte situații de obținere a pașaportului temporar vor rămâne neschimbate, la fel și termenul de trei zile, dar cei aflați în respectivele situații vor trebui să-și procure documente doveditoare, de la caz la caz, din care să reiasă nevoia de a obține acel pașaport temporar și lipsa de timp pentru obținerea unuia simplu.

Așadar, ca o concluzie, va trebui să dovedim concret urgența la obținerea unui pașaport, cu documente din care să reiasă clar de ce avem nevoie de un pașaport în trei zile, iar nu în zece zile lucrătoare.


  CITESTE SI:    Se modifică VALABILITATEA PAȘAPOARTELOR

Etichete: eliberarepasaporttemporar
Articolul precedent

Mai sunt 40 de şcoli cu toaleta în fundul curţii în judeţ

Articolul următor

Anunţ important de la ITM!

Articole din aceeași categorie

Tineri reținuți după ce au făcut „liniuțe” cu mașinile la Stadionul Nicolae Dobrin

Reținut de polițiști în urma cercetărilor pentru loviri sau alte violențe

21 august 2026
67
Măsuri pentru combaterea efectelor caniculei: Primăria Pitești reactivează punctele de prim ajutor și de distribuție a apei potabile

Canicula se intensifică! Cod portocaliu

21 august 2026
66
Pitești: Mașini parcate neregulamentar, ridicate de Poliția Locală

Și vehiculele staționate regulamentar pot fi ridicate de autorități

21 august 2026
68
Micropiața Traian a fost reabilitată și modernizată!

Micropiața Traian a fost reabilitată și modernizată!

21 august 2026
65
Încarcă mai multe
Articolul următor
Angajarea administratorilor de bloc nu se face oricum!

Anunţ important de la ITM!

În 2015, în Argeș, au fost înregistrate 107 de accidente de muncă, dintre care 4 mortale

Peste 300 locuri de muncă disponibile în Argeş

Concurs de escalada ”Memorialul Bebe Nistorescu”, în zona Cheile Dâmbovicioarei

Concurs de escalada ”Memorialul Bebe Nistorescu”, în zona Cheile Dâmbovicioarei

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Reținut de polițiști în urma cercetărilor pentru loviri sau alte violențe
  • Canicula se intensifică! Cod portocaliu
  • Și vehiculele staționate regulamentar pot fi ridicate de autorități
  • Micropiața Traian a fost reabilitată și modernizată!
  • Cristian Gentea, întâlnire cu o tânără fotbalistă piteșteancă stabilită în Anglia: „Trebuie să le oferim motive să creadă în visul lor”
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.