• Publicitate pe site
  • Contact
vineri, 3 iulie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

„Little Joe” și „Poarta Albă” – filmele acestui week-end la Cinematograful „București”

scris de Monica Badea
9 septembrie 2020
16 0
„Little Joe” și „Poarta Albă” – filmele acestui week-end la Cinematograful „București”
15
DISTRIBUIRI
85
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Cinematograful de artă „București” s-a redeschis publicului din weekendul trecut. Reamintim că organizarea și desfășurarea activității cinematografelor este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a sălii, locurile fiind marcate. Pe durata filmului, spectatorii vor purta obligatoriu mască de protecție.

Așadar, sâmbătă, 12 septembrie 2020, de la ora 18.00, la Cinematograful de artă „București” va fi proiectat filmul „Little Joe”. Regia îi aparține Jessicăi Hausner, în rolurile principale jucând Emily Beecham, Kerry Fox și Ben Whishaw.

Filmul prezintă povestea pe care o are Alice, o mamă singură și foarte dedicată, angajată într-o companie specializată în dezvoltarea unor specii noi de plante. Prin inginerie genetică, Alice a conceput o floare purpurie cu totul deosebită, nu doar datorită frumuseții ei, ci și valorii terapeutice. Dacă e ținută la temperatura ideală, hrănită conform instrucțiunilor și dacă i se vorbește constant, planta își face fericit proprietarul. Deși politica internă a companiei o interzice, Alice își ia acasă un exemplar și i-l oferă cadou fiului ei, Joe. O botează împreună „Little Joe”. Însă pe măsură ce floarea lor crește, cresc și suspiciunile lui Alice că noua sa creație nu e chiar atât de inofensivă pe cât o sugerează numele de alint.

Prețul unui bilet la „Little Joe” este de 8 lei, cu reduceri de 50% pentru studenți și pensionari și de 75% pentru elevi.

Duminică, 6 septembrie 2020, de la ora 18.00, difuzăm la Cinematograful „București”, filmul românesc „Poarta Albă”. Regia îi aparține lui Nicolae Mărgineanu, în rolurile principale jucând Cristian Bota, Sergiu Bucur și Mădălina Craiu.

În film, Adrian și Ninel se numără printre deținuții înghesuiți în vagoanele de marfă care tocmai au sosit într-unul din lagărele de muncă zilnică de la Canalul Dunăre-Marea Neagră. În lagăr, periplul lor este dramatic. Printre cei condamnați alături de ei se găsesc profesori, avocați, poeți, filosofi, țărani, artiști și oameni de știință. Cu toții își dau seama treptat că munca forțată la Canal nu are scopul construirii unei căi de transport între Dunăre și Marea Neagră, ci crearea unui loc al suferinței organizate unde cei indezirabili regimului comunist trebuie exterminați. Filmul este inspirat din cartea „Vărul Alexandru”, de Adrian Oprescu.

Prețul unui bilet la „Poarta Albă” este de 6 lei, cu reduceri de 50% pentru studenți și pensionari și de 75% pentru elevi.


  CITESTE SI:    Filmele acestui weekend la cinematograful Bucuresti - „Overlord” și „Povestea…

Etichete: bucuresticinematograffilmeweekend
Articolul precedent

Ion Mînzînă: Consiliul Județean a investit 50 de milioane de euro în spitalele din Argeș în ultimii 4 ani

Articolul următor

Bogdan Ivan: De ce mai plătim salariile Ministrului Educației și Premierului dacă responsabilitățile lor sunt pasate la primari?

Articole din aceeași categorie

Anunț privind privind finalizarea execuției lucrărilor din cadrul Proiectului EXTINDEREA REȚELELOR DE APĂ ȘI CANALIZARE MENAJERĂ PE STRĂZILE CRINULUI, PARCULUI, PRIMĂVERII, PRINCIPALĂ – SAT MOZĂCENI VALE ȘI STRADA PRINCIPALĂ – SAT BÂRLA, COM. BÂRLA, JUDEȚUL ARGEȘ – ETAPA A II-A (cod proiect – C1I100122000210)

Modificări ale parametrilor apei furnizate în comunele Căteasca și Lunca Corbului în perioada 6 – 17 iulie 2026

3 iulie 2026
74
Clubul Sportiv B2O – Locul unde copiii învață să înoate cu încredere

Clubul Sportiv B2O – Locul unde copiii învață să înoate cu încredere

3 iulie 2026
88
Spectacol chinologic la Bradu. Moonlight Dog Show aduce în această seară câini de rasă și arbitri internaționali

Spectacol chinologic la Bradu. Moonlight Dog Show aduce în această seară câini de rasă și arbitri internaționali

3 iulie 2026
66
Cod Galben de instabilitate accentuată

ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în aproape toată țara. Codul galben este valabil până sâmbătă

3 iulie 2026
64
Încarcă mai multe
Articolul următor
Bogdan Ivan: ”Cornel Ionică trebuie să demisioneze! De urgență!”

Bogdan Ivan: De ce mai plătim salariile Ministrului Educației și Premierului dacă responsabilitățile lor sunt pasate la primari?

A primit cadou de Ziua Femeii o bătaie zdravănă

Apare Poliția Siguranță Școlară!

DSP Argeș a testat personalul medical și pacienții din centrele de dializă din județ

Bucureşti, Suceava, Argeş şi Braşov înregistrează cele mai multe cazuri de coronavirus

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Modificări ale parametrilor apei furnizate în comunele Căteasca și Lunca Corbului în perioada 6 – 17 iulie 2026
  • Clubul Sportiv B2O – Locul unde copiii învață să înoate cu încredere
  • Spectacol chinologic la Bradu. Moonlight Dog Show aduce în această seară câini de rasă și arbitri internaționali
  • ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în aproape toată țara. Codul galben este valabil până sâmbătă
  • Nou proiect european pentru Pitești: aproape 5 milioane de lei pentru îngrijirea seniorilor la domiciliu
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.