• Publicitate pe site
  • Contact
sâmbătă, 4 aprilie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Înmatricularea şi radierea vehiculelor vor putea fi realizate online

scris de Monica Badea
25 mai 2023
22 0
Program prelungit la RAR
21
DISTRIBUIRI
117
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Înmatricularea şi radierea vehiculelor vor putea fi realizate online

Guvernul a aprobat ordonanţa de urgenţă care permite furnizarea de servicii publice electronice pentru înmatricularea vehiculelor în România.

„Actul normativ aprobat astăzi creează cadrul legal pentru conceperea, operaţionalizarea şi gestionarea unei aplicaţii prin care cetăţenii care doresc să înmatriculeze un vehicul, să transcrie dreptul de proprietate sau să radieze un vehicul să poată face acest lucru fără a mai fi nevoie să se deplaseze la un sediu al serviciilor de înmatriculare”, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Aplicaţia va fi gestionată de Direcţia Generală Permise de Conducere şi Înmatriculări din MAI şi va permite cetăţenilor să introducă un set minim de date necesare identificării vehiculului şi, după caz, eventuale înscrisuri în formă electronică necesare operaţiunilor de înmatriculare, transcriere a transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, emitere a unui nou certificat de înmatriculare, radiere din circulaţie, precum şi declarare fiscală sau radiere din evidenţele fiscale.

„Procesul de debirocratizare a procedurii de înmatriculare a vehiculelor, prin oferirea posibilităţii efectuării acestor operaţiuni în regim online reprezintă un progres major pentru simplificarea relaţiei dintre cetăţeni şi instituţiile publice. Continuăm, prin ordonanţa de urgenţă adoptată astăzi, amplul proces de modernizare şi eficientizare a serviciilor oferite cetăţenilor. Posibilitatea de a înmatricula sau radia online un vehicul reprezintă scutirea de drumuri, la mai multe instituţii, pentru peste un milion şi jumătate de cetăţeni, care solicită aceste proceduri anual”, a declarat ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode.

Potrivit ministrului, această măsură „este un nou pas spre normalitate”, confirmată şi de succesul de care se bucură în rândul cetăţenilor români celelalte proiecte de digitalizare implementate la nivelul MAI: eliberarea online a certificatului de cazier judiciar, accesarea online a istoricului sancţiunilor auto, programarea prin intermediul platformei hub.mai.gov.ro pentru eliberarea paşaportului, obţinerea avizelor pentru construcţii şi amenajarea teritoriului în format online.

În anul 2022 au fost eliberate 1.455.388 certificate de înmatriculare (exceptând documentele emise ca duplicat al unor certificate deteriorate, pierdute sau furate) şi au fost efectuate 167.847 operaţiuni de radiere.

Aplicaţia este programată să devină operaţională în cursul acestui an.

„Oferirea posibilităţii ca procedurile de înmatriculare şi radiere a vehiculelor să fie realizate online este al cincilea mare proiect de digitalizare la nivelul Ministerului Afacerilor Interne în perioada 2022-2023. MAI a creat şi gestionează platforma online hub.mai.gov.ro, destinată special eficientizării relaţiei cu cetăţenii”, arată sursa citată.

Din luna februarie şi până în prezent, platforma hub.mai.gov.ro a înregistrat peste 1.155.000 de accesări, fiind create peste 145.000 de conturi de utilizator.


  CITESTE SI:    Poliţiştii vor putea suspenda înmatricularea maşinilor

Etichete: ARGEŞinmatriculareonline
Articolul precedent

Vineri, 26 mai 2023: Barbarossa Samba Group – spectacol și bună dispoziție, în deschiderea ediției pilot a Festivalului Internațional de Teatru de Stradă Pitești!

Articolul următor

Percheziții la persoane bănuite de constituirea unui grup infracțional organizat și delapidare

Articole din aceeași categorie

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

3 aprilie 2026
65
Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

3 aprilie 2026
65
Anunț important privind școlile din Pitești

Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie

3 aprilie 2026
64
A furat plăcuțe de înmatriculare și a alimentat fără să plătească

O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi

3 aprilie 2026
65
Încarcă mai multe
Articolul următor
Descinderi cu mascații la țiganii implicați în bătaia de la Bascov – 19 persoane au fost reținute

Percheziții la persoane bănuite de constituirea unui grup infracțional organizat și delapidare

Piky de la Apă Canal 2000 SA Piteşti împlineşte 20 de ani!

Piky de la Apă Canal 2000 SA Piteşti împlineşte 20 de ani!

Tânăr, prins conducând sub influenţa substanţelor psihoactive

Depistat sub influența drogurilor, în urma verificărilor privind un eveniment rutier

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului
  • Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor
  • Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie
  • O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi
  • Indemnizațiile de șomaj se vor plăti mai devreme
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.