Premierul Sorin Grindeanu a efectuat, miercuri, o vizită la Uzinele Dacia Renault din Mioveni, iar cu această ocazie a precizat că își dorește ca Guvernul să ajute la dezvoltarea companiei Dacia Renault în România.
„Îmi doresc ca (…) noi, ca Guvern, să putem să impulsionăm, să putem să ajutăm la dezvoltarea acestei uzine, la dezvoltarea acestei companii în România, (…) o companie extrem de importantă, o companie strategică pentru statul român”, a declarat premierul Grindeanu.
Șeful Executivului a precizat că este nevoie de infrastructură în această zonă.
„În iunie, vor fi ridicate pe SEAP, pentru licitație, Loturile 1 și 5 de la autostrada Pitești-Sibiu (…) În iunie, se va ridica pe SEAP, deci spre licitație, Pitești-Craiova. În iulie, pe final, din estimările pe care le avem, vom reuși să mai trimitem spre procedură de licitație, deci pe SEAP, un al treilea lot (…) Primele două loturi înseamnă aproximativ 45 de kilometri”, a mai afirmat Grindeanu.
Premierul a spus despre constructorul auto Dacia că reprezintă o companie strategică pentru statul român. ”Am convenit să colaborăm pentru un memorandum în toamna acestui an, subliniind prin acest memorandum interesul pe care statul român şi Guvernul îl au ]n a susţine Grupul Dacia Renault. Este o companie extrem de importantă pentru noi şi ne dorim ca standardele să rămână acolo sus”, a adăugat Grindeanu.







