• Publicitate pe site
  • Contact
marți, 19 mai 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Bogdan Proca, primarul Berevoeștiului, și-a pierdut funcția pentru conflict de interese

scris de Monica Badea
23 august 2021
16 1
Bogdan Proca, primarul Berevoeștiului, și-a pierdut funcția pentru conflict de interese
16
DISTRIBUIRI
91
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Bogdan Proca, primarul Berevoeștiului, și-a pierdut funcția pentru conflict de interese

Bogdan Proca, primarul comunei argeşene Berevoeşti, şi-a pierdut funcţia. Ordinul de încetare a mandatului a fost semnat de prefectul Emilia Mateescu vineri, 20 august.

Bogdan Proca a fost condamnat definitiv în primăvară pentru că şi-a angajat ilegal tatăl în funcţia de consilier personal.

În primă instanță, în luna ianuarie 2021, magistraţii Judecătoriei Câmpulung l-au condamnat pe Bogdan Proca la un an de închisoare pentru conflict de interese, plus pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice funcţie publică pe o perioadă de trei ani. Instanţa a decis și amânarea aplicării pedepsei de un an închisoare pe un termen de supraveghere de doi ani.

Bogdan Proca a atacat iniţial sentinţa la Curtea de Apel Piteşti, după care, la finalul lunii martie a.c., a anunţat că renunţă la apel, sentinţa devenind astfel definitivă.

Potrivit prevederilor legale, ordinul poate fi însă atacat în instanţă în termen de 10 zile de la comunicare.

Bogdan Proca, a fost trimis în judecată în octombrie 2018 de către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Piteşti pentru conflict de interese. Şi tatăl său, fostul primar Gigi Fănel Proca, a fost cercetat tot pentru conflict de interese, însă în cazul său nu s-a luat vreo măsură. Cei doi s-au angajat reciproc pe postul de consilier personal, fără să ţină cont că sunt rude de gradul I. În primăvara lui 2012, Florin Bogdan Proca a făcut cerere de angajare la Primăria Berevoeşti, acolo unde primar era chiar tatăl său, Gigi Fănel Proca, iar acesta din urmă, după cum spun procurorii, ”în loc să se abţină de la rezolvarea cererii, întrucât se afla într-o vădită stare de conflict de interese”, a dispus angajarea fiului în funcţia de consilier personal. Iar Bogdan Proca, fiul primarului, a primit un salariu lunar de 950 lei, plus sporuri de 10%, în perioada martie-iulie 2012.

În iunie 2012, Bogdan Proca a fost ales primar la Berevoeşti cu 42,97% dintre voturi şi i-a luat locul tatălui său, devenind astfel, la doar 25 de ani, cel mai tânăr primar din istoria judeţului Argeş. Pe 4 iulie 2012, prima dispoziţie pe care Bogdan Proca a semnat-o a fost aceea de a se demite singur din funcţia de consilier personal al tatălui său. A doua zi, pe 5 iulie 2012, el a semnat actul prin care îl angaja pe tatăl său, fostul primar Gigi Fănel Proca, în funcţia de consilier personal, acordându-i un salariu lunar de 1166 lei, salariu pe care tatăl său l-a încasat până în martie 2013, prejudiciul în acest caz fiind de 9.484 lei.


  CITESTE SI:    Fosta șefă de la Protecția Mediului Argeș- acuzată de conflict de interese

Etichete: ARGEŞBerevoeştiproca
Articolul precedent

„PNRR – eșec după eșec al actualului Guvern!”

Articolul următor

Trio&Jazz Pitești și invitații, în Piața Primăriei

Articole din aceeași categorie

Struțo-cămilele din Argeș, văduvite la accesarea fondurilor europene

Întreruperi de curent în Ștefănești. Mai multe străzi vor rămâne fără energie electrică pe 20 mai

19 mai 2026
62
S-a aprobat finanțarea proiectului de consolidare și reabilitare a Spitalului Județean de Urgență Pitești

Sistem modern de lavaj și drenaj intracranian utilizat în premieră în județul Argeș. SJU Pitești, a doua unitate medicală din România care utilizează această tehnologie

19 mai 2026
62
Pitești: Este disponibilă aplicația mobilă RoCEIReader care permite citirea rapidă a datelor din Cartea Electronică de Identitate

Românii mai au foarte puțin timp să își facă gratuit noul buletin electronic

19 mai 2026
64
Atenţie! Posibile fraude în numele Finanţelor!

Declarație ANAF privind finanțările, obligatorie pentru ONG-uri

19 mai 2026
63
Încarcă mai multe
Articolul următor
Trio Jazz&Pop Pitești și invitații, un nou concert la Filarmonica Pitești

Trio&Jazz Pitești și invitații, în Piața Primăriei

Simona Bucura Oprescu: Guvernul lui Sapă de Lemn, o nouă “reușită”! “Economia duduie”

Euro, la un nou maxim istoric

Program prelungit la Permise şi Paşapoarte

Pitești: Scandal la permise auto

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Întreruperi de curent în Ștefănești. Mai multe străzi vor rămâne fără energie electrică pe 20 mai
  • Sistem modern de lavaj și drenaj intracranian utilizat în premieră în județul Argeș. SJU Pitești, a doua unitate medicală din România care utilizează această tehnologie
  • Românii mai au foarte puțin timp să își facă gratuit noul buletin electronic
  • Declarație ANAF privind finanțările, obligatorie pentru ONG-uri
  • Sindicaliştii din finanţe încep de miercuri acţiuni de protest
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.