• Publicitate pe site
  • Contact
duminică, 2 august 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Boala care ar putea izbucni în România!

scris de Monica Badea
9 martie 2022
45 0
Boala care ar putea izbucni în România!
43
DISTRIBUIRI
237
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Este vorba despre o boală care în ţara noastră, a fost deja eliminată. Totuși, aceasta ar putea reveni, în contextul valului de refugiați ucraineni. Mulți dintre aceștia se confruntă cu boala respectivă și ar putea să o dea mai departe persoanelor nevaccinate.

România se va confrunta cu o nouă boală? Este un pericol de natură epidemiologică

Astfel că, Poliomielita ar putea reveni în România, odată cu valul de refugiați din Ucraina. În această situaţie, Direcția de Sănătate Publică Timiș a anunţat și că există riscul apariției altor boli transmisibile, cum ar fi difteria și rujeola.

„Există un oarecare risc, dar nu foarte mare, într-adevăr, dar nu foarte mare, pentru că Poliomielita nu are contagiozitate așa mare ca și infecția cu SARS-CoV-2 și nici difteria. Rujeola, într-adevăr are o contagiozitate mai mare, dar eu cred că riscul asta este foarte dependent de gradul de vaccinare al populației, persoanele ar trebui să se adreseze medicilor încă de la primele simptome”, a precizat medicul Virgil Musta la B1 TV.

Persoanele care prezintă simptome ar trebui să se prezinte de urgență la medic

În plus, persoanele care prezintă simptome de natură respiratorie sau digestivă ar trebui să se prezinte de urgență la medic. De asemenea, specialiștii susţin ca persoanele în vârstă ar trebuie sa repete vaccinul împotriva poliomielitei.

„Există o alertă epidemiologică, în sensul să fim mai precauți să monitorizăm cazurile de sindrom respirator, de sindrom neurologic, adică semne care apar în Poliomielită, sindrom digestiv, isteric, adică sindroame care pot fi cauzate de către bolile menționate înainte (…) Sunt două categorii. În primul rând, copii nevaccinați și adulții în vârstă, acre sunt vaccinați, dar imunitatea lor este în scădere. Este recomandat chiar și acestora să li se facă un booster, pentru că până acum nu era necesar poliomielitei”, a mai spus medicul infecționist.

Civilii fug din Ucraina

În această situaţie, amintim că circa 1,2 milioane de persoane au fugit în Polonia de la începutul tensiunilor militare dintre Ucraina și Rusia, în ceea ce Kremlinul numeşte o „operaţiune specială”.

De asemenea, un total de 141.500 de persoane au trecut din Ucraina în Polonia luni, conform informațiilor transmise de reuters.com. Amintim că cifra respectivă este mai mică decât duminică. Mai mult decât atât, 35.300 de persoane au intrat marți, 8 martie, în Polonia până la ora 7:00 (6:00 GMT), cu 16% mai puţin decât în primele şapte ore ale zilei de luni, susţin grănicerii polonezi.


  CITESTE SI:    Argesul este afectat de boala limbii albastre.

Etichete: difteriaPoliomielitarujeolasars CoV 2
Articolul precedent

„Oare cât vor mai rezista românii?”

Articolul următor

Prognoza meteo ANM pentru următoarea lună!

Articole din aceeași categorie

Accident cu microbuz la Câmpulung. O victimă a decedat

Accident cu microbuz la Câmpulung. O victimă a decedat

31 iulie 2026
67
Escrocii se folosesc de numele TPARK! Primăria Pitești avertizează asupra unei noi fraude prin SMS

Escrocii se folosesc de numele TPARK! Primăria Pitești avertizează asupra unei noi fraude prin SMS

31 iulie 2026
70
Carambol cu cinci mașini în Pitești, pe Strada Nicolae Bălcescu

Accident rutier în Câmpulung! Un microbuz a ajuns într-un gard, pompierii intervin la fața locului

31 iulie 2026
70
Programul de colectare a deșeurilor – duminică, 1 iunie, în Pitești!

SC Salubritate 2000 SA Pitești angajează

31 iulie 2026
77
Încarcă mai multe
Articolul următor
Vreme de primăvară. Ce temperaturi vor fi în weekend în Muntenia

Prognoza meteo ANM pentru următoarea lună!

„A treia năpastă asupra României: foametea, ca urmare a creșterii uriașe a prețurilor!”

Cristina Stocheci: Sistemul de sănătate publică va rămâne mobilizat și pregătit pentru a face față tuturor problemelor prezentului

DACIA deschide comenzile pentru Noul DUSTER

Dacia a dat peste cap vânzările de autoturisme din Germania 

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Accident cu microbuz la Câmpulung. O victimă a decedat
  • Escrocii se folosesc de numele TPARK! Primăria Pitești avertizează asupra unei noi fraude prin SMS
  • Accident rutier în Câmpulung! Un microbuz a ajuns într-un gard, pompierii intervin la fața locului
  • SC Salubritate 2000 SA Pitești angajează
  • Program normal la Spitalul Județean de Urgență Pitești după suspendarea grevei SANITAS
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.