miercuri, 14 aprilie 2021

Bilanț coronavirus, 3 aprilie. Situația pe județe

24
DISTRIBUIRI
133
VIZUALIZĂRI
Bilanț coronavirus, 3 aprilie. Grupul de Comunicare Strategică a transmis ultimele date privind evoluția pandemiei de coronavirus în România. Câte cazuri noi au fost înregistrate în ultimele 24 de ore.

Siutația pe județe privind evoluția pandemiei de coronavirus în România. Informații de la Grupul de Comunicare Strategică.

Până astăzi, 3 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 970.224 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

867.663 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.498 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba186821303,76
2.Arad210081293,65
3.Argeș242371122,55
4.Bacău236751402,20
5.Bihor254601402,95
6.Bistrița-Năsăud10461802,48
7.Botoșani12927692,06
8.Brașov396412795,05
9.Brăila11787733,01
10.Buzău11051721,63
11.Caraș-Severin9665511,96
12.Călărași9056372,50
13.Cluj503095706,44
14.Constanța388242344,33
15.Covasna7152342,76
16.Dâmbovița20897842,70
17.Dolj240261372,91
18.Galați244541693,14
19.Giurgiu9906543,42
20.Gorj8694461,75
21.Harghita7143281,26
22.Hunedoara202881404,63
23.Ialomița9690482,64
24.Iași390831372,48
25.Ilfov403862329,08
26.Maramureș19474451,54
27.Mehedinți7368562,15
28.Mureș208361062,46
29.Neamț16759912,20
30.Olt13153561,94
31.Prahova307871662,33
32.Satu Mare11977382,08
33.Sălaj9833462,96
34.Sibiu235581173,50
35.Suceava22990550,98
36.Teleorman11974782,74
37.Timiș497382335,37
38.Tulcea7496352,42
39.Vaslui14822551,57
40.Vâlcea14622963,02
41.Vrancea9497371,32
42.Mun. București16254610237,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe4292*-60
 TOTAL970.2245.498

Până astăzi, 23.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.04.2021 (10:00) – 03.04.2021 (10:00) au fost raportate 154 de decese (79 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov,  Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

Articole din aceeași categorie

Articolul următor

LEXFORD CASTEL - ȘCOALĂ ȘI GRĂDINIȚĂ

PARTENERI MEDIA

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Nu poți copia conținutul acestei pagini!