Consiliul Judeţean Argeş alocă în acest an suma de 356.000 lei pentru efectuarea unor lucrări de expertizare la sediul propriu („Casa Albă”).
130.000 lei va costa, arată evaluările, expertiza tehnică a clădirii, un fel de audit energetic. Clădirea este destul de veche şi înregistrează pierderi mari la agentul termic, în special din cauza instalaţiilor interioare vechi şi colmatate.
De asemenea, 226.000 lei se vor cheltui pentru expertizarea ascensoarelor din instituţie (este vorba despre cele două ascensoare vechi accesibile din intrarea dinspre Casa Cărţii).
Consiliul Judeţean este proprietar al clădirii, după ce Guvernul a emis o hotărâre în acest sens. Astfel, Prefectura a devenit chiriaşă a Consiliului Judeţean.








