• Publicitate pe site
  • Contact
miercuri, 10 decembrie 2025
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Ultima oră!

700 de angajaţi MAI în slujba eventualelor inundaţii

scris de Monica Muscu
28 iulie 2014
14 0
14
DISTRIBUIRI
76
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

inundatiiÎ

În condiţiile atenționării meteorologice COD GALBEN care a intrat în vigoare duminică, 27 iulie, ora 18.00, valabilă până marţi, 29 iulie a.c., ora 09.00 și al avertizărilor hidrologice COD GALBEN și COD PORTOCALIU care au intrat în vigoare din noaptea de duminică, ora 23.00,  la nivelul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Argeş s-a dispus luarea tuturor măsurilor necesare pentru prevenirea eventualelor pagube, măsuri care au fost transmise tuturor primăriilor şi Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă.

În cursul zilei de ieri, 27 iulie, a avut loc o videoconferinţă cu Viceprim-ministrul, ministrul dezvoltării dezvoltării regionale şi administraţiei publice, domnul Liviu Dragnea căruia i s-au raportat efectivele forţele şi echipamente pregătite să intervină în cazul unor situaţii de urgenţă. Totodată, s-a dispus instituirea serviciului de permanenţă la nivelul Instituţiei Prefectului, prefectul si subprefectul fiind in dispozitiv inclusiv pe parcursul nopții, precum și la sediile primăriilor, se monitorizează permanent  asigurarea secţiunii de scurgere a apelor la nivelul podurilor şi podetelor, precum si a tuturor punctelor critice pe zonele de rau, şi mai ales a lucrarilor hidrotehnice (baraje).

La acest moment nu sunt probleme deosebite în judetul Arges  cauzate de ploi sau inundaţii, atât în ceea ce priveşte infrastructura, cât şi în ceea ce priveşte asigurarea utilităţilor, pe parcursul zilei de ieri fiind raportate întreruperi de energie electrică în localitățile Rucăr, Coșești, Dârmănești, Căteasca, Topoloveni, Călinești- la acest moment sunt remediate în întregime.

La nivel județean sunt pregatite să intervină forțe de intervenție formate din circa 700 de lucratori ai Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării  Naționale, drumari, lucratori ai Apelor Romane, precum si peste 500 de persoane din cadrul Comitetelor Locale pentru Situatii de Urgenta si SVSU.

De asemenea, sunt pregatite pentru interventii 348 de mijloace, din care 210 auto, 8 barci si 130 de motopompe pentru evacuarea apei.


  CITESTE SI:    COMEMORARE LA MIOVENI: SLUJBA RELIGIOASĂ, FLORI SI LUMÂNĂRI, ÎN MEMORIA VICTIMELOR…

Articolul precedent

Proprietarii vor plăti impozit pe o singură proprietate

Articolul următor

HOROSCOP 28 IULIE 2014

Articole din aceeași categorie

Campanie de colectare GRATUITĂ a deșeurilor voluminoase și DEEE, în Pitești

Reamintire: Mâine începe campania de colectare GRATUITĂ a deșeurilor voluminoase și DEEE, în Pitești! 

10 decembrie 2025
62
Bradu: Bilanț bun pentru anul 2022

Bilanț administrativ la Bradu: investiții majore în infrastructură, servicii publice moderne și dezvoltare comunitară

10 decembrie 2025
74
Ion Mînzînă: Dezvoltăm și infrastructura feroviară! Se modernizează calea ferată Pitești – Golești – Călinești

Ion Mînzînă: „Voi candida din nou la conducerea PSD Argeș. Avem proiecte majore și o direcție clară”

10 decembrie 2025
64
Primarul Gheorghe Stancu, la evenimentul de final de an al clubului ACS Unirea Bascov

Primarul Gheorghe Stancu, la evenimentul de final de an al clubului ACS Unirea Bascov

10 decembrie 2025
62
Încarcă mai multe
Articolul următor

HOROSCOP 28 IULIE 2014

Nuntă cu peste 1000 de invitaţi pentru băiatul primarului din Domneşti

În ce partid să fie Bratu

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/duster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/duster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/duster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe Gentea guvern INCENDIU Ion Minzina lucrări masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Reamintire: Mâine începe campania de colectare GRATUITĂ a deșeurilor voluminoase și DEEE, în Pitești! 
  • Bilanț administrativ la Bradu: investiții majore în infrastructură, servicii publice moderne și dezvoltare comunitară
  • Ion Mînzînă: „Voi candida din nou la conducerea PSD Argeș. Avem proiecte majore și o direcție clară”
  • Primarul Gheorghe Stancu, la evenimentul de final de an al clubului ACS Unirea Bascov
  • Pitești: Sprijin, încredere și bucurie pentru copiii de la Centrul Multifuncțional Comunitar, în luna cadourilor!
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.