• Publicitate pe site
  • Contact
sâmbătă, 4 aprilie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

110 bolnavi de COVID-19 în Argeș

scris de Monica Badea
22 aprilie 2020
47 3
Leac pentru coronavirus? Chinezii spun că un tratament împotriva virusului a funcţionat
82
DISTRIBUIRI
262
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 2.172 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 135 de persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea  fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Până astăzi, 22 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 9.710 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoaneleconfirmate pozitiv, 2.406 au fost declarate vindecate și externate.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

Nr. crt.

Județ

Număr de cazuri confirmate

1.

Alba

160

2.

Arad

421

3.

Argeș

110

4.

Bacău

150

5.

Bihor

336

6.

Bistrița-Năsăud

137

7.

Botoșani

338

8.

Brașov

348

9.

Brăila

19

10.

Buzău

18

11.

Caraș-Severin

70

12.

Călărași

47

13.

Cluj

261

14.

Constanța

213

15.

Covasna

168

16.

Dâmbovița

89

17.

Dolj

69

18.

Galați

287

19.

Giurgiu

109

20.

Gorj

25

21.

Harghita

19

22.

Hunedoara

405

23.

Ialomița

141

24.

Iași

179

25.

Ilfov

207

26.

Maramureș

65

27.

Mehedinți

47

28.

Mureș

312

29.

Neamț

384

30.

Olt

17

31.

Prahova

51

32.

Satu Mare

48

33.

Sălaj

27

34.

Sibiu

195

35.

Suceava

2.372

36.

Teleorman

95

37.

Timiș

385

38.

Tulcea

35

39.

Vaslui

68

40.

Vâlcea

22

41.

Vrancea

211

42.

Mun. București

1.050

                                      TOTAL

9.710

Totodată, până acum, 508 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj și Prahova, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 468 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 288 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.809 de persoane. Alte 40.774 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 106.357 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 432 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.970 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 457 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 4.950 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de11.406.813 lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 953 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 636 în Italia,196 în Spania, 26 în Franța, 14 în Germania, 59 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 4 în Austria, 3în Belgia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg șiSuedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 64 de cetățeni români aflați în străinătate, 16 în Italia, 15 în Franța, 19 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia și unul în Elveția, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 11 au fost declarați vindecați: 7 în Franța, 2în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 21 aprilie 2020, au fost raportate 967 598 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.


  CITESTE SI:    Cinci centre de evaluare a pacienților confirmați cu COVID19/OMICRON vor funcționa…

Etichete: ARGEŞcovidvirus
Articolul precedent

FUNDAȚIA GROUPE RENAULT ROMÂNIA, ÎN PARTENERIAT CU DACIA, DOTEAZĂ SPITALUL DIN MIOVENI CU UN APARAT DE TESTARE COVID – 19, ÎN VALOARE DE PESTE JUMĂTATE DE MILION DE LEI

Articolul următor

Argeșean reținut pentru tentativă de viol

Articole din aceeași categorie

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului

3 aprilie 2026
65
Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor

3 aprilie 2026
65
Anunț important privind școlile din Pitești

Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie

3 aprilie 2026
64
A furat plăcuțe de înmatriculare și a alimentat fără să plătească

O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi

3 aprilie 2026
65
Încarcă mai multe
Articolul următor
Încătuşat după ce a furat un telefon mobil

Argeșean reținut pentru tentativă de viol

Bătrână de 87 de ani, păcălită prin metoda „Accidentul”

Bătrână de 87 de ani, păcălită prin metoda "Accidentul"

Şase greşeli grave, făcute de ţări, care au dus la pandemia COVID-19

Argeș: Cinci morți din cauza noului coronavirus

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Salvamont Argeș avertizează turiștii: condiții de iarnă severă la peste 1.800 m în Făgăraș, Iezer-Păpușa și Piatra Craiului
  • Prefectul Ioana Făcăleață felicita jandarmii de Ziua lor
  • Vineri, după cursuri, elevii intră în vacanța de Paște și o să revină la școală pe 15 aprilie
  • O nouă ieftinire considerabilă la pompă. Cât costă benzina și motorina azi
  • Indemnizațiile de șomaj se vor plăti mai devreme
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.