Pedepse mai aspre și reguli mai stricte pentru droguri
Un nou proiect de lege, care modifică substanțial Legea pentru combaterea traficului și consumului de droguri, a fost depus recent la Parlament, ca urmare a crimei șocante din Timiș, în care au fost implicați mai mulți copii. Documentul vizează aproape toate formele de infracțiuni legate de droguri și aduce pedepse mai mari (duble sau triple) pentru trafic, consum și alte infracțiuni conexe, introduce praguri clare de cantitate pentru substanțele interzise, limitează posibilitatea suspendării pedepselor și extinde rețeaua de centre de dezintoxicare. Totodată, proiectul legislativ introduce și o infracțiune nouă: nedenunțarea. Mai exact, românii vor risca pedepse cu închisoare de la 1 la 3 ani dacă nu-și denunță prietenii, colegii sau alte persoane despre care află că fac trafic sau consumă droguri.
Propunerea legislativă pusă săptămâna trecută pe masa senatorilor aduce numeroase modificări și completări Legii 143/2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri
Practic, în contextul în care „fenomenul consumului de droguri a «explodat» pur și simplu în România”, documentul vizează aproape toate formele de infracțiuni legate de droguri: de la consum și deținere, până la trafic, import-export, prescripții medicale ilegale și chiar obligația cetățenilor de a denunța astfel de fapte.








