Schimbările privind drepturile de transport ale angajaților MAI au fost oficializate
Un ordin al ministrului Afacerilor Interne de modificare a normelor care reglementează drepturile de transport ale personalului din apărare, ordine publică și securitate națională a fost recent publicat în Monitorul Oficial. Documentul aduce o serie de ajustări menite să clarifice și să eficientizeze modul de acordare a acestora.
Scopul introducerii normelor tranzitorii conținute de Ordinul 145/2024 este acela de a asigura continuitatea acordării dreptului la contravaloarea transportului, sub forma unei sume forfetare, pentru personalul care îndeplinește și noile condiții de acordare, conform Avocatnet.ro. Cu alte cuvinte, se dorește ca personalul care beneficia deja de acest drept conform reglementărilor anterioare să nu fie dezavantajat de modificările legislative aparute în ultima perioadă, ci să poată beneficia în continuare de sumele forfetare pentru transport, atât timp cât se încadrează în noile condiții stabilite.
Măsura este în vigoare din data de 6 septembrie, iar angajații MAI care, începând cu 11 iulie 2024, au solicitat schimbarea sumei forfetare (lunare, săptămânale sau bilunare) vor beneficia de noua sumă începând cu data intrării în vigoare a ordinului, cel târziu până la a 15-a zi lucrătoare după această dată.








