Investiții în două proiecte importante de sănătate în Argeș
Lista celor 27 de spitale care ar urma să primească finanțare în valoare totală de 2,2 miliarde de euro prin PNRR a fost aprobată miercuri de Guvern. Lista cuprinde spitale noi care vor fi construite în întregime, corpuri noi de clădiri, precum și reabilitarea unor spitale sau corpuri de spital deja existente.
Prin această investiție se va asigura inclusiv dotarea spitalelor sau a unităților sanitare nou construite cu aparatură medicală și sisteme performante de digitalizare pentru realizarea fișei de observație electronică a pacienților, precizează Ministerul Sănătății.
Pe listă se află și două investiții din Argeș: Laborator de radioterapie Spitalul Județean de Urgență Pitești, respectiv lucrări de investiții și intervenții în cazarma 705, Pitești.







