Cătălin Gherzan despre pandemia Covid: „Restricțiile au făcut mai mult rău decât bine!”
Iată că după o aparentă acalmie pe care Cătălin Gherzan o pune mai mult pe seama conflictului din Ucraina care a luat fața” altor subiecte, pandemia de coronavirus își face din nou simțită prezența. Cătălin Gherzan spune că este vital să se ia măsurile necesare pentru ca școlile să nu mai fie închise.
„Este corectă atitudinea ministrului Sănătății care a anunțat că nu se vor închide școlile, că nu se va trece la cursuri online chiar dacă se înregistrează o creștere a numărului cazurilor de COVID. Experiențele anterioare au arătat că astfel de restricții au făcut mai mult rău decât bine, în special copiilor a căror educație școlară a avut mult de suferit, fapt evidențiat și de OMS, UNICEF și alte organizații internaționale. Având în vedere că în valul actual marea majoritate a cazurilor sunt cu forme ușoare, nu se impune aplicarea unor măsuri care să afecteze educația copiilor sau economia națională”, spune Cătălin Gherzan.








