• Publicitate pe site
  • Contact
miercuri, 28 octombrie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Scade rata de infectare la nivel național. Scădere ușoară a numărului de cazuri de Covid-19

scris de Monica Badea
24 februarie 2022
14 0
Coronavirus. 19.668 de infectări, în ultimele 24 de ore
13
DISTRIBUIRI
74
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Într-un interval de 24 de ore, pe teritoriul României, au fost înregistrate 10.749 de persoane pozitive cu virusul SARS-CoV-2, dintr-un total de 57.417 teste RT-PCR și antigen efectuate.

Gradul de pozitivare este de 18,72%.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate  10.749 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 728 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.256 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50.90424412,39
2.Arad64.81328313,68
3.Argeș71.44528610,91
4.Bacău58.7291293,89
5.Bihor77.9521578,56
6.Bistrița-Năsăud28.559864,65
7.Botoșani34.524644,47
8.Brașov101.57531812,58
9.Brăila29.8701576,94
10.Buzău38.2192119,82
11.Caraș-Severin28.1091399,27
12.Călărași24.4591017,26
13.Cluj145.74382317,27
14.Constanța109.08740713,34
15.Covasna18.491755,79
16.Dâmbovița49.7371767,09
17.Dolj67.22932910,48
18.Galați60.0722127,02
19.Giurgiu26.9041748,66
20.Gorj21.001694,65
21.Harghita20.860302,98
22.Hunedoara53.88819710,64
23.Ialomița25.9751348,06
24.Iași104.3785438,09
25.Ilfov111.44857620,09
26.Maramureș48.397474,65
27.Mehedinți20.670716,71
28.Mureș59.3232439,73
29.Neamț44.3221043,50
30.Olt36.4141669,81
31.Prahova92.50039812,64
32.Satu Mare31.293693,96
33.Sălaj25.503465,94
34.Sibiu72.26296217,70
35.Suceava56.468842,50
36.Teleorman31.9561907,24
37.Timiș139.99454715,76
38.Tulcea19.957554,96
39.Vaslui34.8591113,95
40.Vâlcea38.8741609,21
41.Vrancea25.118724,74
42.Mun. București497.822350728,12
43.Din străinătate**4.06115 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

4.551*

-2018 
TOTAL2.708.31510.749 

 


  CITESTE SI:    Scade numărul de cazuri, dar scade și numărul de teste

Etichete: ARGEŞcazuricovid
Articolul precedent

NATO va activa pentru prima dată planurile de apărare pentru Europa de Est

Articolul următor

Criza alimentară va bubui după atacul Rusiei: prețurile produselor agricole au explodat pe bursă

Articole din aceeași categorie

Tineri reținuți după ce au făcut „liniuțe” cu mașinile la Stadionul Nicolae Dobrin

Bărbat din județul Dâmbovița reținut de polițiștii Secției 1 Poliție Pitești pentru înșelăciune

28 octombrie 2026
62
Atenție, șoferi! Accident rutier pe DEx12, în zona Lunca Corbului

Atenție, șoferi! Accident rutier pe DEx12, în zona Lunca Corbului

28 octombrie 2026
63
Oprirea furnizării apei potabile în municipiul Piteşti, cartier Războieni, miercuri, 1 iulie 2026

Se oprește apa în municipiul Pitești în data de 29 octombrie 2026

28 octombrie 2026
63
Secțiunea 5 Curtea de Argeș – Pitești ar putea fi dată parțial în trafic în 2024

A1 Sibiu – Pitești, încă un pas: Agenția de mediu reia analiza modificărilor de traseu

28 octombrie 2026
65
Încarcă mai multe
Articolul următor
Criza alimentară va bubui după atacul Rusiei: prețurile produselor agricole au explodat pe bursă

Criza alimentară va bubui după atacul Rusiei: prețurile produselor agricole au explodat pe bursă

Undă de șoc la nivel european: Vrea să refacă Uniunea Sovietică

Undă de șoc la nivel european: Vrea să refacă Uniunea Sovietică

Indemnizaţia minimă de creştere a copilului creşte de la 600 lei la 1.063 de lei

Asistenții maternali vor putea încheia contracte de muncă pe perioadă nedeterminată

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii retinut România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Bărbat din județul Dâmbovița reținut de polițiștii Secției 1 Poliție Pitești pentru înșelăciune
  • Atenție, șoferi! Accident rutier pe DEx12, în zona Lunca Corbului
  • Se oprește apa în municipiul Pitești în data de 29 octombrie 2026
  • A1 Sibiu – Pitești, încă un pas: Agenția de mediu reia analiza modificărilor de traseu
  • Simona Bucura-Oprescu: Protejarea copiilor de hărțuirea de orice fel trebuie să fie o prioritate!
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.