O nouă avertizare emisă de specialiștii ANM vizează județul Argeș. Meteorologii prognozează că în zona de este a țării va fi instabilitate atmosferică temporar accentuată. Avertizarea intră în vigoare de miercuri, de la ora 12:00 și va fi valabilă până joi dimineașă, la ora 06:00.
“În sudul și sud-estul țării, disconfortul termic se va accentua și local va fi caniculă, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Miercuri (4 august) temperaturile maxime se vor situa între 32 și 36 de grade, iar joi (5 august) între 34 și 39 de grade. Minimele termice, în marea lor majoritate, nu vor coborî sub 20 de grade. În intervalul menționat, în Moldova, în cea mai mare parte a Munteniei și local la munte și în Dobrogea vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor depăși pe alocuri 25…45 l/mp”, au transmis specialiștii ANM.







