Cu ocazia Zilei Naționale, de 1 Decembrie, Primăria și Consiliul Local Bascov a organizat o serie de manifestări, pentru sărbătorirea a 101 ani de la Marea Unire. La ora 11 , centrul comunei a fost împânzit de oficialităţi ale județului, care împreună cu primarul, Gheorghe Stancu au depune coroane la Monumentul Eroilor, momentul festiv fiind precedat de acordarea unor premii în bani elevilor cu rezultate deosebite la învățătură, cuplurilor ce sărbătoresc 50 de ani de căsnicie, sportivilor de renume din localitate și cadrelor didactice pensionate, care prin activitatea lor fac cinste localității.
”De Ziua Națională a României sărbătorim oamenii, românii, și de aceea am considerat oportun să premiem cetățenii și tinerii de care suntem mândri, care aduc faimă localității și prin care prestigiul nostru crește de la an a an. Au fost premiaţi trei elevi care au luat nota 10 la Evaluarea Națională, prima medie de admitere în liceu și eleva componentă a lotului național al Argeșului la Olimpiada “Universul cunoașterii prin lectură“ de anul acesta, cu suma de 300 de lei. Au primit câte o 100 de lei, elevii membri ai echipei de fotbal a școlii, care a obținut numeroase premii la concursuri regionale și naționale; cu sume între 150 și 300 de lei, elevii care au obținut premii la concursuri naționale și olimpiade școlare; cu câte 2.000 de lei, două cadre didactice pensionate, a declarat primarul Gheorghe Stancu.







