• Publicitate pe site
  • Contact
vineri, 17 iulie 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Ultima oră!

13 persoane au fost reținute și peste 100.000 de lei au fost confiscați de polițiștii din Argeş, în urma prechezițiilor efectuate ieri

scris de Sapori Anca
23 noiembrie 2017
14 0
Alte peste 2 milioane euro furați de la stat prin evaziune fiscală
14
DISTRIBUIRI
76
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

13 persoane au fost reținute și peste 100.000 de lei au fost confiscați de polițiștii din Argeş, în urma a 9 percheziții efectuate ieri, la persoane bănuite că ar fi cauzat un prejudiciu de peste 150.000 de lei unor instituții de credit, nebancare.

 La data de 22 noiembrie a.c., poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, au efectuat 9 percheziţii, la locuințele unor persoane şi la sediile unor societăţi comerciale și instituții nebancare, din judeţele Argeş și Mehedinți.Acţiunea s-a desfăşurat în cadrul unui dosar penal ce are ca obiect infracţiuni de constituire a unui grup infracţional organizat, complicitate la înşelăciune, falsificare de instrumente oficiale, folosire a instrumentelor false, fals material în înscrisuri oficiale, fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals.

 

În urma percheziţiilor, polițiștii au confiscat, în vederea instituirii de măsuri asiguratorii, peste 100.000 de lei, susceptibili a proveni din activități infracționale şi au ridicat în vederea continuării cercetărilor documente cu valoare probatorie.Din cercetări a reieșit că, în perioada iunie – octombrie a.c., cei în cuză ar fi obținut, în mod fraudulos, sume de bani, cu titlu de împrumut, de la șase instituții financiare nebancare de tip C.A.R., pe care ulterior nu le-ar mai fi restituit. Prejudiciul cauzat este de peste 150.000 de lei, reprezentând sumele de bani nerambursate.

 

28 de persoane au fost conduse la sediul Poliției Municipiului Pitești, pentru audieri. Dintre acestea, 13 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, urmând a fi prezentate Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, cu propunere de luare a unei măsuri preventive. La acțiune au participat polițiști de investigare a criminalității economice și luptători ai serviciilor pentru acțiuni speciale din cadrul inspectoratelor de poliție județene Argeș și Mehedinți.

 


  CITESTE SI:    Amenzi de peste 150.000 de lei și 34 de permise reţinute de polițiștii din Argeș

Etichete: Argesieripercheziţiipersoane retinute
Articolul precedent

Gerea: „Penalul” Ludovic Orban a devenit marioneta statului paralel

Articolul următor

Locuințe pentru tineri la Topoloveni

Articole din aceeași categorie

Anunț privind privind finalizarea execuției lucrărilor din cadrul Proiectului EXTINDEREA REȚELELOR DE APĂ ȘI CANALIZARE MENAJERĂ PE STRĂZILE CRINULUI, PARCULUI, PRIMĂVERII, PRINCIPALĂ – SAT MOZĂCENI VALE ȘI STRADA PRINCIPALĂ – SAT BÂRLA, COM. BÂRLA, JUDEȚUL ARGEȘ – ETAPA A II-A (cod proiect – C1I100122000210)

Modificări ale parametrilor apei furnizate în orașul Costești în perioada 20 – 24 iulie 2026

17 iulie 2026
60
Trasfăgărăşanul e deschis, Transalpina rămâne închisă

Trafic închis temporar pe Transfăgărășan pentru un eveniment auto. CNAIR anunță restricții luni, 20 iulie

17 iulie 2026
60
Anunț important de la Spitalul Județean de Urgență din Pitești

Anunț important de la Spitalul Județean de Urgență din Pitești

17 iulie 2026
61
Femeie salvată în ultimul moment dintr-o casă cuprinsă de flăcări în Argeș. Victima a fost resuscitată și transportată la spital

Femeie salvată în ultimul moment dintr-o casă cuprinsă de flăcări în Argeș. Victima a fost resuscitată și transportată la spital

17 iulie 2026
63
Încarcă mai multe
Articolul următor
Consiliul local al orașului Topoloveni se convocă în şedinţă ordinară. Iată care este ordinea de zi

Locuințe pentru tineri la Topoloveni

Modificări privind cazierul fiscal

Modificări privind cazierul fiscal

Se modifică VALABILITATEA PAȘAPOARTELOR

Se modifică VALABILITATEA PAȘAPOARTELOR

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Modificări ale parametrilor apei furnizate în orașul Costești în perioada 20 – 24 iulie 2026
  • Trafic închis temporar pe Transfăgărășan pentru un eveniment auto. CNAIR anunță restricții luni, 20 iulie
  • Anunț important de la Spitalul Județean de Urgență din Pitești
  • Femeie salvată în ultimul moment dintr-o casă cuprinsă de flăcări în Argeș. Victima a fost resuscitată și transportată la spital
  • Simona Bucura-Oprescu: Sănătatea femeilor și a copiilor trebuie să fie prioritatea unei națiuni responsabile!
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.