Studenţii de la facultăţile de stat din Argeş vor primi burse nu doar pe perioada cât ţine activitatea didactică, ci şi în timpul vacanţelor.
Parlamentarii au votat luna trecută ca alocarea banilor din fondul de burse facultăţilor de stat să se facă pe toată perioada anului universitar, adică în toate cele 12 luni. Prevederea intră în vigoare duminică.
“Cuantumul alocat pentru constituirea fondului de burse şi protecţie socială a studenţilor este de 201 lei/ lună pe toată durata anului universitar (12 luni)/student de la învăţământul cu frecvenţă, fără taxă de studii”, scrie în actul normativ publicat în Monitorul Oficial.








