Compania Naţională de Investiţii Rutiere a decis să scoată la licitaţie în luna iunie a anului în curs capetele de traseu ale autostrăzii Piteşti-Sibiu. Încă din noiembrie anul trecut traseul final a fost avizat, dar procedurile au bătut pasul pe loc, deşi UE va finanţa 95% din proiect. Dacă nu vom realiza proiectul, suntem chiar de râs!
În martie 2017, CNAIR a anunţat prelungirea, până la 15 august, a contractului privind realizarea studiului de fezabilitate, deşi proiectul este declarat sus şi tare drept prioritate zero. Din gură, e uşor. Mai greu e cu faptele! Traseul întreg al autostrăzii în lungime de circa 123 de kilometri este: Secţiunea 1, Sibiu-Boiţa, de la km 0 la km 15+000, asigură legătura între DN 7 (defileul Văii Oltului) prin continuarea autostrăzii existente; Secţiunea 2, Boiţa-Racoviţă, de la km 15+000 la km 43+000, leagă localitatea Boiţa cu localitatea Racoviţă; Secţiunea 3, Racoviţă-Văleni, de la km 43+000 la km 72+000, asigură continuitatea autostrăzii prin Valea Baiaşului, făcând conexiunea dintre Defileul Oltului şi Defileul Văii Topologului; Secţiunea 4, Văleni – Curtea de Argeş, de la km 72+000 la km 90+000, traversează Valea Topologului, face legătură cu localitatea Curtea de Argeş; secţiunea 5, Curtea de Argeş-Piteşti, de la km 90+000 la km 123+037, leagă localitatea Curtea de Argeş cu oraşul Piteşti şi autostrada existentă, prin Valea Argeşului.
Master Planul General de Transport prevede pentru realizarea autostrăzii o sumă estimată de 1,6 miliarde euro.







