• Publicitate pe site
  • Contact
marți, 26 mai 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Actualitate

Dacia cucerește piața auto din Europa-Record de vânzări

scris de Sapori Anca
19 martie 2017
13 0
O nouă lovitură de imagine pentru Dacia
13
DISTRIBUIRI
71
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

Vânzările de automobile Dacia în Europa continuă să crească. În Uniunea Europeană plus ţările EFTA, înmatriculările au crescut cu 12% în luna februarie 2017, până la 33.159 unităţi, în condiţiile în care piaţa auto europeană a crescut cu 2,1%, a anunţat joi Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile, ACEA, informează Reuters.

De asemenea, pe primele două luni ale acestui an înmatriculările de autoturisme noi Dacia în toată Europa au crescut cu 10,8%, până la 66.905 unităţi.

La nivel general, un număr de 1,114 milioane autoturisme au fost înmatriculate în Europa în luna februarie 2017, în creştere cu 2,1% faţă de luna februarie 2016. Este însă vorba de o încetinire semnificativă a ritmului de creştere după un avans de peste 10% în luna ianuarie, o consecinţă a scăderii vânzărilor pe mai multe mari pieţe de pe continent, subliniază ACEA

Piaţa auto europeană a fost susţinută luna trecută de creşterea cu 6,2% a înmatriculărilor în Italia şi un avans de 15% în Olanda. În schimb, pe pieţe mari precum Germania, Franţa şi Marea Britanie, vânzările de autoturisme au scăzut cu 2,6%, 2,9% şi respectiv 0,3% în luna februarie, o lună care în mod tradiţională este una slabă pentru piaţa auto.

„Notabilă a fost performanţa noilor state membre UE (creştere de 15,9%), care au contribuit în mod pozitiv la rezultatele regiunii”, subliniază ACEA, citată de Agerpres.


  CITESTE SI:    Registrul Auto Român va emite de la 1 decembrie 2024 certificatul „RAR Auto Pass”

Etichete: ArgesDaciaEuropavânzari
Articolul precedent

Cutremur în Vrancea, sâmbătă seara

Articolul următor

Preşedintele ANAF: Până pe 15 aprilie aplicăm noul plan de creştere a colectării la BUGET

Articole din aceeași categorie

Reamintire: Graficul de colectare a deșeurilor reciclabile pentru abonații casnici din municipiul Pitești pentru anul 2026!

25 mai 2026
71

Cupa Piteștiului la înot: Sportivii Clubului Sportiv Berca 2000, pe podium! Două trofee speciale și locul 4 în clasamentul general

25 mai 2026
91

Bărbat reținut pentru distrugere și încălcarea ordinului de protecție

25 mai 2026
64

Apă Canal 2000 SA organizează a doua ediție a concursului „Detectarea pierderilor de apă – Pitești 2026“

25 mai 2026
70
Încarcă mai multe
Articolul următor
ANAF şi-a făcut cont pe Twitter

Preşedintele ANAF: Până pe 15 aprilie aplicăm noul plan de creştere a colectării la BUGET

Tăriceanu: Autostrada Pitești- Sibiu trebuie finalizată în următorii patru ani

ALDE a decis convocarea Congresului extraordinar al formațiunii în 21 aprilie

193 ani de ordine și siguranță în România

Ziua Poliţiei Române - Iată programul activităţilor în Argeş

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Reamintire: Graficul de colectare a deșeurilor reciclabile pentru abonații casnici din municipiul Pitești pentru anul 2026!
  • Cupa Piteștiului la înot: Sportivii Clubului Sportiv Berca 2000, pe podium! Două trofee speciale și locul 4 în clasamentul general
  • Bărbat reținut pentru distrugere și încălcarea ordinului de protecție
  • Apă Canal 2000 SA organizează a doua ediție a concursului „Detectarea pierderilor de apă – Pitești 2026“
  • Vasile Mihăilescu: Bolojan are o viziune rudimentară despre economie
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.