La mai multe ore de la anunțul patronului Marius Badea, Direcția de Sănătate Publică a transmis un comunicat de presă prin care nu-şi asumă redeschiderea fabricii.
Având în vedere informațiile transmise în spațiul public referitoare la redeschiderea începând din data de 7.04.2016 a SC Lactate Brădet, DSP Argeș aduce următoarele precizări:
Sistarea activitatea unitătii a fost dispusa de către DSVSA Argeș, conform atributiilor și responsabilitatilor prevazute de legislatia in vigoare. Redeschiderea acestei unităti revine exclusiv aceleași institutii, respectiv DSVSA Argeș.
Mentionam ca , persoanele angajate ale acestei unitati, ale căror probe au fost pozitive pentru E. Coli enteropatogen au urmat tratament specific si au fost retestate pentru confirmarea/infirmarea prezentei in continuare a germenului. Rezultatele analizelor pentru aceste persoane sunt negative, urmând ca Directia de Sănătate Publica Arges să dispună recomandări pentru o supraveghere mai atenta a personalului implicat în activitatea de producție și respectarea cu strictețe a regulilor de igiena.







