• Publicitate pe site
  • Contact
joi, 21 mai 2026
Observator de Argeș
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Observator de Argeș
Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
Prima pagină Politică

Mircea Andrei: ”Voi restitui stadionul oraşului şi echipei FC Argeş”

scris de Sapori Anca
24 martie 2016
14 0
Mircea Andrei: ”Voi restitui stadionul oraşului şi echipei FC Argeş”
13
DISTRIBUIRI
74
VIZUALIZĂRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe Twitter

FC ARGES 1 (1)Preşedintele Partidului pentru Argeş şi Muscel, Mircea Andrei, s-a declarat şocat de faptul că o echipă formată din suporteri şi oameni de bună credinţă, precum și din  foste glorii ale fotbalului argeşean de legendă – este pur şi simplu ignorată de autorităţile locale piteştene. Dacă pentru echipe din mediul rural, care nu au nicio legătură cu Argeşul sau Piteştiul, administraţia locală a făcut eforturi considerabile pentru a păcăli cumva suporterii că FC Argeş încă mai ţine de administraţie într-o formula sau alta ei, bine, pentru adevărata echipă FC Argeş 1953 nu s-a făcut nici cel mai mic efort pentru a o ajuta să meargă mai departe.

Preşedintele Partidului pentru Argeş şi Muscel a declarat referitor la situaţia în care se află FC Argeş 1953: ”Dacă PAM câştigă primăria Piteşti, vă promit solemn că vom restitui stadionul oraşului şi echipei FC Argeş, fiecărui sportiv care vrea să se antreneze şi fiecărui tânăr care are un viitor în sport. Cu o tradiţie cum are echipa FC Argeş 1953 şi cu oamenii care s-au strâns în jurul acestui minunat nume este total nefiresc ca municipalitatea din Piteşti să promoveze formule artificiale pentru dezvoltarea sportului în judeţul Argeş.”

Preşedintele executiv al FC Argeş 1953, Dan Ionaşcu, speră  din suflet ca situaţia extrem de complicată în care a ajuns echipa – cu “sprijinul” administraţiei piteştene – să înceteze şi să găsească odată un om care să nu aibă interese ascunse aşa cum s-a întîmplat până acum, ci pur şi simplu să îşi dorească să ajute sportul şi FC Argeş: ”În primul rând, mă bucură că un om ca domnul Mircea Andrei se gândeşte la soarta FC Argeş. Spun asta pentru că ştiu că domnia sa nu are interese de niciun fel, așa cum au alţii prin Piteşti, iar când vorbeşte o face sincer şi deschis. Ce nu înţelegem noi este de ce trebuie ca FC Argeş să joace în altă parte în condiţiile în care, acest stadion a fost construit tocmai pentru ca această echipă să joace aici şi să încânte inimile suporterilor! Primăria trebuie să înţeleagă că nu este stadionul lor şi că ei sunt doar administrator. Sper ca domnul Mircea Andrei să reuşească să redea stadionul piteştenilor, sportivilor şi FC Argeşului” –  a conchis Dan Ionaşcu.

Mult mai supărat pe situaţia în care se află FC Argeş s-a declarat vicepreşedintele Florin Dobre – cunoscut ca suporter înfocat al echipei – care a declarat:  “Îi mulţumesc domnului Mircea Andrei pentru cuvintele de încurajare şi nu numai. Cred că numai asemenea oameni ne pot ajuta. Noi am vrut încă de la început să jucăm aici pe stadion, dar am fost plimbaţi şi ulterior refuzaţi. Clinceniul a venit la Piteşti să ne păcălească cumva că ar fi FC Argeş… Mai nou, Steaua şi-a găsit culcuşul aici în loc să ne facem echipa noastră locală, brandul nostru, numele nostru, tradiţia noastră, FC Argeşul nostru –  îi primim pe alţii de parcă Piteştiul ăsta s-a transformat doar într-o simplă gară!”

Mircea Andrei, preşedintele Partidului pentru Argeş şi Muscel şi candidatul PAM la primăria Piteşti, pare hotărît să ajute echipele care au rezultate bune şi tinerii talentaţi, dar mai ales să facă dreptate în cazul FC Argeş 1953 care nu merită batjocura aceasta pentru eforturile supraomeneşti de a dezvolta o echipă formată numai din argeşeni.

 


  CITESTE SI:    Premierul Marcel Ciolacu: "Voi veni peste voi! Nu veţi scăpa!"

Etichete: Mircea Andrei: ”Voi restitui stadionul oraşului şi echipei FC Argeş”
Articolul precedent

Primarul PSD al comunei Uda va candida pe 5 iunie din partea Partidului pentru Argeş şi Muscel

Articolul următor

Handbalistele junioare III de la Mioveni au turneu la Prahova

Articole din aceeași categorie

Struțo-cămilele din Argeș, văduvite la accesarea fondurilor europene

Ștefănești: proiecte pentru foraje de fântâni publice, în procedură de avizare de mediu

20 mai 2026
74
Nanoplastia – tratamentul modern pentru un păr drept, sănătos și luminos, realizat de Virginia Racu

Nanoplastia – tratamentul modern pentru un păr drept, sănătos și luminos, realizat de Virginia Racu

20 mai 2026
79
Vasile Mihăilescu: „Istoria românilor și Geografia României sunt esența națională și trebuie să rămână printre materiile predate tuturor copiilor”

Vasile Mihăilescu: „Datoria publică a României a explodat în timpul guvernărilor liberale”

20 mai 2026
79
Premieră medicală la SJUP: prima intervenție de protezare totală inversată de umăr

Premieră medicală la SJUP: prima intervenție de protezare totală inversată de umăr

20 mai 2026
69
Încarcă mai multe
Articolul următor
Handbalistele junioare III de la Mioveni au turneu la Prahova

Handbalistele junioare III de la Mioveni au turneu la Prahova

BRUXELLES: 34 de morți și 250 de răniți. Patru români, dintre care un minor, printre victime

Atacatorul kamikaze de la metrou a mai avut un complice

Vremea întoarce foaia – Se răceşte şi va ploua pe arii extinse

Vremea, rece şi închisă

https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html https://www.dacia.ro/gama-de-modele-hibride-si-electrice/bigster-suv.html
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/
https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/ https://www.magicfm.ro/

PARTENERI MEDIA

https://www.observatordearges.ro/wp-content/uploads/2025/03/Arderile-de-vegetatie-uscata.mp3

Etichete

accident ALDE alegeri Amenzi Apă Apă Canal Arges ARGEŞ autostradă bani Bascov Bradu canal catalin gherzan Consiliul Judeţean copii coronavirus covid curent Dacia deşeuri elevi filarmonica Finanţe guvern INCENDIU Ion Minzina masini meteo Mioveni muncă Pitesti PITEŞTI pnl poliţie program psd restrictii România Simona Bucura Oprescu Spital sport trafic vaccin Vasile Mihăilescu

Categorii de articole

  • Actualitate
  • Cultură
  • Economie
  • Monden
  • Naționale
  • P
  • Politică
  • Prima pagină
  • Social
  • Sport
  • Ultima oră!

Arhive

Articole recente

  • Ștefănești: proiecte pentru foraje de fântâni publice, în procedură de avizare de mediu
  • Nanoplastia – tratamentul modern pentru un păr drept, sănătos și luminos, realizat de Virginia Racu
  • Vasile Mihăilescu: „Datoria publică a României a explodat în timpul guvernărilor liberale”
  • Premieră medicală la SJUP: prima intervenție de protezare totală inversată de umăr
  • Dacia Sandriders continuă ofensiva W2RC în Argentina
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate pe site
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Nu sunt rezultate
Vezi toate rezultatele
  • Prima Pagină
  • Actualitate
  • Politică
  • Sport
  • Monden
  • Cultură
  • Social
  • Economie
  • Naționale
  • Contact

© 2023 Observator de Argeș - Site de știri și media online. Toate drepturile rezervate. Website realizat de BluePress

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Nu poți copia conținutul acestei pagini!

Acest site folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor. Vizitați Politica de confidentialitate.