Vasile Mihăilescu: „Statul de drept înseamnă aplicarea legii, nu menținerea în funcție a celor condamnați definitiv”
Fostul consilier județean Vasile Mihăilescu critică solicitarea formulată de lideri ai grupurilor PPE și Renew din Parlamentul European către președinta Comisiei Europene, prin care se cere blocarea unei tranșe de 770 de milioane de euro destinată României, pe motiv că modificările aduse Legii ANI ar încălca statul de drept și ar fi contrare Constituției.
Mihăilescu susține că Legea ANI a fost analizată de Curtea Constituțională și este în acord cu Constituția, inclusiv în ceea ce privește amendamentul care ar putea avea consecințe asupra mandatului primarului Timișoarei, Dominic Fritz, în contextul unei condamnări definitive pentru conflict de interese.
„Menținerea unui condamnat în funcție publică, în disprețul deciziilor definitive ale Justiției și al legii, nu înseamnă stat de drept. Legea ANI a fost analizată de CCR și este în deplin acord cu Constituția țării”, afirmă Vasile Mihăilescu.
Fostul consilier județean consideră că liderii europeni care au formulat solicitarea, Manfred Weber, din partea PPE, și Valérie Hayer, din partea Renew, ar trebui să analizeze mai atent situația legislativă și juridică din România înainte de a cere măsuri împotriva țării noastre.
„Cei doi lideri europeni, Weber de la PPE și Hayer de la Renew, ar trebui să se informeze corect înainte să emită judecăți de valoare și să facă gesturi publice. Să nu se mai lase manipulați și compromiși de intoxicările USR”, transmite Vasile Mihăilescu.
În opinia sa, principiul statului de drept presupune, înainte de toate, aplicarea hotărârilor definitive ale instanțelor și respectarea legislației în vigoare.
„Dominic Fritz a fost condamnat de două instanțe, iar fapta pe care a comis-o și sancțiunea aplicată sunt prevăzute de mulți ani în legislația națională. Modificările aduse Legii ANI nu-l vizează doar pe el. Alți 47 de aleși locali, care încă dețin funcții, ar urma să rămână fără mandat din motive de incompatibilitate sau conflict de interese”, susține Mihăilescu.
Vasile Mihăilescu atrage atenția și asupra poziției PNL, partid care a votat modificările legislative și care face parte din familia politică europeană a Partidului Popular European.
„PNL a votat Legea ANI. În calitate de membru al Partidului Popularilor Europeni, PNL are obligația să spună adevărul și să denunțe mistificarea USR. Ar trebui să îi lămurească pe liderii europeni de dreapta că România a îndeplinit corect acel jalon din PNRR, că Legea ANI servește statul de drept, pentru că aduce mai multă transparență și consolidează controlul asupra integrității și onestității demnitarilor”, afirmă fostul consilier județean.
Acesta mai susține că modificările legislative sunt constituționale și că nu ar trebui prezentate la nivel european ca un motiv pentru sancționarea României sau pentru blocarea fondurilor europene.
Fostul consilier județean consideră că disputele politice interne nu trebuie să se transforme în acțiuni care să pună în pericol fondurile europene destinate României și cere partidelor care au susținut Legea ANI să explice partenerilor europeni contextul juridic și constituțional al modificărilor adoptate.






