Amendă pentru depozitarea de deșeuri în loc neamenajat
Poliția Locală informează că, în data de 22.06.2026, în jurul orei 20:05, sistemul de supraveghere video amplasat pe strada Tudor Arghezi a înregistrat o persoană care a depozitat, dintr-un autovehicul, mai multe lăzi din plastic și un scaun, în afara platformei destinate colectării deșeurilor.
În urma verificărilor efectuate, a fost stabilită identitatea persoanei implicate.
Astfel, în data de 23.06.2026, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică au aplicat prevederile HCL nr. 283/2021, art. 12, lit. a, sancționând contravențional persoana identificată (F.I.P.) cu amendă în cuantum de 2.000 de lei.
Poliția Locală reamintește cetățenilor obligația de a depozita deșeurile exclusiv în spațiile special amenajate, cu respectarea normelor legale în vigoare.






