CS AFUMAŢI – CS MIOVENI   2-1 – Observator de Arges

CS AFUMAŢI – CS MIOVENI   2-1

By / 1 săptămână ago / Prima Pagina, Sport / No Comments

CS Mioveni a pierdut în prima etapă a returului, în deplasare la Afumaţi, cu 2-1, într-o partidă din care se aştepta să scoată mai mult. Galben-verzii nu au făcut un joc rău, dar au ratat în repriza a doua câteva opor­tu­nităţi bune de gol, în timp ce gazdele au profitat de fiecare ocazie avută şi au înscris. La finalul confruntării, antrenorul Mioveniului, Laurenţiu Roşu, s-a declarat ne­mulţumit de rezultat, dar şi de modul în care unii dintre jucători s-au exprimat în unele momente, aceştia greşind multe pase.

„Am avut un meci foarte greu la Afumaţi. Veneam după trei meciuri în ultima săptămână, practic am jucat în şase zile trei partide. Din cauza asta, am avut şi probleme cu jucătorii care au fost accidentaţi, iar acum vom avea şi suspendaţi. Trebuie să găsim însă soluţii. A trebuit să improvizez până acum la fiecare meci. Chiar dacă mi-am dorit ca unii jucători să evolueze pe posturile lor normale, n-am putut să-i folosesc, pentru că aveam nevoie să acoperim acele posturi unde eram descoperiţi. Am început bine meciul, am fost bine organizaţi, adversarii nu şi-au creat ocazii de gol, dar pe o greşeală a noastră în apărare, a fost acel penalty şi au marcat golul de 1-0. Primind acel gol, am început să pierdem poziţiile noastre în teren şi cei de la Afumaţi şi-au mai creat două-trei situaţii de a înscrie. Până la pauză nu am reuşit să facem un joc bun, să ajungem la poarta adversă cu multe centrări şi să punem presiune pe ei. După pauză, l-am introdus pe Năstăsie, pentru că a trebuit să forţăm egalarea. Şi am ajuns de multe ori la poarta adversă, ne-am creat multe situaţii de gol… A fost şi intrarea lui Ayza şi am mai avut situaţii bune de gol. Am reuşit să înscriem, chiar dacă am primit şi al doilea gol, am revenit în joc. Am fost pe punctul să egalăm, dar, până la urmă, şi pe acest teren foarte greu, am avut multe pase greşite şi asta se întâmplă la fiecare meci de când am venit eu aici. Trebuie să corectăm aceste erori, pentru că jucătorii noştri greşesc foarte multe pase simple care ar trebui să fie bune. Toace acestea cumulate, plus ploaia care a îngreunat terenul au dus la un meci de luptă, în care băieţii şi-au dorit până la final, dar în cele din urmă nu am reuşit nici măcar un punct. Normal, sunt nemulţumit, dar ce mă îngrijorează cel mai mult este situaţia lotului. Meci de meci trebuie să improvizăm. Acum, trebuie să vedem ce soluţii găsim pentru meciul cu Dunărea Călăraşi“, a spus Roşu, care a suferit a doua înfrângere consecutivă la Mioveni de când a fost instalat principal, două în aceeaşi săptămână, după ce cu Gaz Metan, în optimile Cupei, a cedat cu 0-1.